Deviatakov v Trnavskom kraji chcú motivovať na štúdium vybraných odborov peniazmi

Foto: archívne, SITA/AP

Trnavský samosprávny kraj bude cielene motivovať deviatakov základných škôl, aby vo vzdelávaní pokračovali v niektorom z nedostatočne obsadených odborov na stredných školách.

Za také boli podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča v spolupráci so zamestnávateľmi označené napríklad odbory mäsiar, murár, obrábač kovov alebo chemik – operátor.

Žiaci týchto a niekoľkých ďalších odborov budú počas prvých dvoch rokov štúdia dostávať mesačne štipendium 50 eur, okrem toho budú mať nárok počas celého štúdia na bezplatné ubytovanie v župných internátoch a bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi.

Do zoznamu nedostatočne obsadených odborov bol zaradený aj odbor zdravotnícky asistent, aj keď v tomto prípade majú zdravotnícke školy dostatok záujemcov. Reflektujeme totiž na dlhodobý dopyt po zdravotníkoch, ktorý pandémia len zväčšila,“ vysvetlil Viskupič.

Za nedostatočne obsadené učebné a študijné odbory boli určené tie, na ktoré sa hlási málo žiakov v porovnaní s potrebami trhu práce. Ide o odbory mäsiar, krajčírka dámskych odevov, chemik – operátor, záhradnícka výroba a služby, obrábač kovov, agropodnikanie – farmárstvo, murár a zdravotnícky asistent. Trnavský samosprávny kraj bude tento zoznam každý rok aktualizovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Viskupič