Žiaci musia v školách opäť nosiť rúška, ministerstvo dá milióny na testovanie aj ochranné pomôcky

Povinnosť nosenia rúška sa týka aj špeciálnych základných škôl a žiakov prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávaním. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 25. novembra, 09:51

Od štvrtka 25. novembra sa zavádza povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty aspoň rúškom pre žiakov základných škôl, špeciálnych základných škôl a žiakov prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Viac o téme: Koronavírus

Respirátor vo všetkých okresoch

„Od štvrtka 25. novembra je v interiéroch, vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov, povinné prekrytie nosa aj úst respirátorom vo všetkých okresoch. V exteriéri vo všetkých okresoch platí povinné prekrytie dýchacích ciest rúškom, respirátorom, šálom alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre,“ uvádza sa vo vyhláške.

Prekryté horné dýchacie cesty je potrebné mať aj na všetkých hromadných podujatiach, a to v interiéri aj exteriéri. Striktnejší režim prekrytia horných dýchacích ciest, či už v nižších ročníkoch škôl alebo pri všeobecných pravidlách v interiéri a exteriéri, je súčasťou balíka sprísnených opatrení.

„Tento balík má potenciál spomaliť komunitné šírenie COVID-19 v rozličných sférach každodenného života. Epidemiologická situácia je v súčasnosti alarmujúca a tento stav komplikuje aj výskyt iných respiračných ochorení vírusového a bakteriálneho charakteru,“ uvádzajú hygienici.

Ministerstvo dá na testovanie milióny eur

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR prerozdelí 4 381 980 eur na testovanie či ochranné pomôcky medzi 2 744 zriaďovateľov škôl. Ako informoval odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva, zriaďovatelia môžu pomocou príspevku zaistiť pre svojich zamestnancov osobné ochranné pomôcky, dezinfekčné prostriedky alebo testovanie.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) podotkol, že takouto formou bude podporených 146 066 zamestnancov, čo je 30 eur na jedného. Ministerstvo školstva zároveň konštatovalo, že prezenčná výučba v školách a to, že sa školy plošne nezatvárajú, je možné pre vysokú zaočkovanosť učiteľov a zamestnancov škôl.

„Pre nás je veľmi dôležité, že sa neobmedzuje chod škôl a že je pri dodržaní všetkých preventívnych opatrení zabezpečená prezenčná výučba pre žiakov,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Podľa ministerstva tomu pomohla aj vysoká zaočkovanosť učiteľov a zamestnancov škôl, ktorá je na úrovni 68,1 percenta. Počet zaočkovaných detí od 12 – 18 rokov predstavuje 25,6 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingDaša Račková
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR