Dôležitá je férovosť a dodržiavanie pravidiel, vyhlásila Čaputová pri vymenovaní nových rektorov vysokých škôl

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala štyroch nových rektorov vysokých škôl. Ján Čelko sa stal rektorom Žilinskej univerzity v Žiline, Klaudia Halászová rektorkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, Lucia Kurilovská sa stala rektorkou Akadémie Policajného zboru v Bratislave a Libor Vozár rektorom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Prezidentka v príhovore počas menovania rektorov vyhlásila, že Slovensko potrebuje vzdelanosť, múdrosť, kompetentnosť a kvalifikovanosť.

Treba vyriešiť financovanie školstva

Preto potrebuje slobodné, silné a moderné akademické inštitúcie, ktoré budú vychovávať ďalšie generácie odborne zdatných a mravne bezúhonných ľudí v jednotlivých oblastiach,“ zdôraznila.

Doplnila však, že je neustále potrebné vyriešiť problém finančného zabezpečenia školstva, na ktorého zásadnú nápravu neboli podľa hlavy štátu využité ani roky relatívnej prosperity a bezpečia.

Dôležitá je aj férovosť

Čaputová pripomenula, že okrem financovania škôl je dôležitá aj atmosféra na nich.

Dôležitá je aj atmosféra v spoločnosti i na školách, férovosť a dodržiavanie pravidiel – teda aj potieranie praktík, ktoré pred verejnosťou znižujú vážnosť akademického prostredia,“ vyhlásila.

Hlava štátu novovymenovaným rektorom zablahoželala k ich novým funkciám a do ďalšej práce im popriala veľa energie. Uistila ich, že zo svojej pozície sa bude snažiť urobiť čo najviac pre to, aby školstvo malo v spoločnosti takú pozíciu, aká im patrí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ČelkoKlaudia HalászováLibor VozárLucia KurilovskáZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Akadémia Policajného zboru v BratislaveSlovenska poľnohospodárska univerzita v NitreUKF Univerzita Konštantína Filozofa v NitreŽilinská univerzita v Žiline