Doteraz dostali vakcínu tisícky učiteľov. Do práce môžu aj nezaočkovaní, ale ohrozujú sa tým

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, SITA/UNLP Košice

So snahou vrátiť deti do školy sa otvorila otázka ochrany učiteľov. Tí sa namiesto nariadenej domácej práce mali vrátiť do tried, a to aj napriek prevládajúcej pandemickej situácii.

Vláda ich preto zaradila do kritickej infraštruktúry a uprednostnila ich očkovanie. Nie všetci ho však chcú alebo môžu absolvovať, a tak vzniká otázka, či môžu aj nezaočkovaní učitelia pokračovať vo výučbe žiakov.

Je potrebná ochrana učiteľov

Prezenčnú výučbu v pondelok obnovili v 2 604 školách, z toho bolo 1 151 materských škôl, 1 187 základných škôl a 266 stredných škôl. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie ministerstva školstva.

Slovenská komora učiteľov od zavedenia COVID automatu upozorňovala, že je potrebné chrániť pedagogických zamestnancov, ktorí sa vrátia do škôl. Vyzvala vládu, aby prehodnotila očkovaciu stratégiu a zaradila doň všetkých zamestnancov školského sektora bez ohľadu na vek.

Prioritou podľa Vladimíra Crmomana, prezidenta komory, bolo zabezpečenie očkovania aj ochranných pomôcok. Ako povedal Webnovinám, „nestačí len otvoriť školy, ale treba mať chránených pedagógov, pretože, keď my ochorieme, tak už nebude mať kto učiť deti“.

Vláda následne zmenila poradie očkovania jednotlivých skupín obyvateľstva a od soboty 13. februára spustila očkovanie pedagogických pracovníkov. Počas víkendu sa tak vo vakcinačných centrách očkovali tí do 55 rokov.

Starších učiteľov očkujú od pondelka. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) obsadili 4 800 z 5 500 vyčlenených miest. Voľné termíny sú ešte najmä v Trenčíne a Žiline.

Prvé očkovanie malo organizačné nedostatky

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií vakcinačné centrá za uplynulú sobotu a nedeľu zaočkovali 11 282 pedagogických zamestnancov vakcínou AstraZeneca. Nejde však o konečné číslo, keďže zatiaľ nemajú údaje za všetky centrá.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) minulý týždeň hovoril, že vakcínu proti COVID-19 by malo dostať 40-tisíc učiteľov v materských školách, prvého stupňa základných škôl a učiteľov v koncových ročníkoch stredných škôl.

Zvýšený záujem o očkovanie zaznamenali počas víkendu na viacerých miestach. V Košiciach napríklad začali kvôli tomu očkovať o hodinu skôr, pretože učitelia už čakali pred vakcinačným centrom. V Trnave zase cez víkend zaočkovali viac ako 2 300 učiteľov.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Žiline
Žilinská nemocnica podala uplynulý víkend vo vakcinačnom centre 1007 očkovacích dávok ľuďom, na prevenciu ochorenia COVID-19, pričom z toho 587 bolo pre pedagogických zamestnancov, ktorých zaočkovali vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Bratislava, 15. február 2021. Foto: ilustračné, SITA/FNsP Žilina.

Záujem o očkovanie potvrdzuje aj Crmoman. Upozorňuje však na organizačné nedostatky, ktorým by sa podľa neho dalo predísť lepšou prípravou a plánovaním. Napríklad pre neskoré zverejnenie termínov sa podľa neho niektorí pedagógovia nestihli na očkovanie dostaviť.

„Boli by sme radšej, keby to bolo naplánované a nezačala sa tomu vláda venovať až vtedy, keď sa učitelia ozvali,“ dodal prezident komory.

Slobodná voľba

V očkovaní pedagogických pracovníkov by sa malo pokračovať tak, ako budú postupne dokupované vakcíny. Záležať však bude aj od záujmu samotných učiteľov.

Podľa posledného prieskumu agentúry Focus pre Na telo s Michalom Kovačičom 38,5 % stále váha, či by sa dalo zaočkovať, určite sa nechce dať očkovať 18,9 % a odpovedať nevedeli 3 % opýtaných. Ide však o prieskum na náhodnej vzorke 1 005 respondentov, nie výhradne medzi učiteľmi.

Odborník na medicínske právo Ivan Humeník vysvetľuje, že tak ako všetci Slováci, aj pedagogickí zamestnanci majú nárok sa rozhodnúť, či vakcináciu podstúpia.

„Očkovanie predstavuje zdravotný výkon zasahujúci do fyzickej integrity osoby a je ho možné realizovať len na základe informovaného súhlasu dotknutej osoby,“ vysvetľuje advokát.

V praxi tak platí, že ak sa daná osoba nechce nechať zaočkovať, nemôže byť za toto svoje rozhodnutie sankcionovaná pretože sa podľa Humeníka nejedná o prekážku v práci.

Tento prípad je odlišný od situácie, v rámci ktorej sa nemôže zamestnanec dostaviť do práce kvôli zdravotným problémom.

Zhoduje sa s ním aj Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ), ktorej hovorkyňa Martina Nemethová uvádza, „že to, či sa dá zamestnanec zaočkovať, je na jeho slobodnom rozhodnutí“.

Zodpovednosť za vlastné zdravie

Zamestnávateľ tak nesmie zamestnanca k očkovaniu nútiť alebo ho po ňom požadovať. Očkovanie ako také totiž primárne chráni osobu očkovaného, teda učiteľa.

Jeho rozhodnutie nenechať sa očkovať a prípadne sa týmto krokom ohroziť preto nemôže byť podľa Humeníka dôvodom na sankciu v podobe skončenia pracovného pomeru.

Potvrdenie alebo zmenu tohto stavu by mohli podľa odborníka priniesť nové medicínske údaje, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili skutočnosť, že očkovaná osoba nemôže byť prenášačom infekcie.

V rámci súčasných zákonov však očkovanie môže byť momentálne prezentované jedine v polohe dôrazného odporúčania zamestnávateľa.

Ministerstvo školstva, vedy a výskumu a športu SR na svojej stránke dopĺňa, že v prípade nezaočkovania sa učitelia musia preukázať testom, ktorý vyžadujú príslušné uznesenia vlády, vyhlášky a COVID automat.

Neočkovaný zamestnanec sa tak musí preukázať testom, ktorý vyžaduje príslušná farba okresu, v ktorom sa jeho škola v rámci COVID automatu nachádza.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivan HumeníkMartina NemethováVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSKOZ Konfederácia odborových zväzov SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíSKU Slovenská komora učiteľov