Dvojzmenná prevádzka na školách je nemysliteľná, na riešenie pôjdu milióny eur z Plánu obnovy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Na riešenie dvojzmenných prevádzok na školách vyčlenilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) z Plánu obnovy a odolnosti SR takmer 28 miliónov eur. Zmena by sa mala dotknúť 15-tisíc žiakov.

Rekonštrukcia či nové priestory

Ako priblížil odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva, peniaze sa použijú na rozšírenie existujúcich kapacít, rekonštrukciu či vybudovanie nových priestorov v 47 školách, ktoré v súčasnosti majú triedy s dvojzmennou prevádzkou, prípadne im dvojzmenná prevádzka akútne hrozí.

Najviac škôl s dvojzmennou prechádzkou sa nachádza v Prešovskom kraji, kde ich je 26. Za ním nasleduje Košický kraj s 21 školami s dvojzmennou prevádzkou. Podľa štátnej tajomníčky MŠVVaŠ SR Svetlany Síthovej je nemysliteľné, aby školy v 21. storočí fungovali na dvojzmennej a niekde aj na trojzmennej prevádzke.

Výhovorky namiesto konkrétnych riešení

Síthová so svojim odborným tímom v spolupráci s Inštitútom vzdelávacej politiky pracuje okrem odstraňovaní dvojzmennej prevádzky škôl aj na stratégii minimalizovania opakovania ročníka, podpory duševného zdravia v školách či začleňovania detí a žiakov so špeciálno-výchovnými potrebami do škôl.

Odbor komunikácie a marketingu MŠVVaŠ SR konštatoval, že všetky tieto oblasti sú medzi sebou úzko prepojené a vzájomne súvisia. „Toto všetko sú veci, o ktorých sa tu roky diskutovalo, teraz je nevyhnutné začať ich konečne riešiť. Doteraz sa namiesto konkrétnych riešení hľadali len zbytočné výhovorky,“ zdôraznila Síthová v utorok 19. októbra počas výjazdu do Veľkej Lomnice, v ktorej sa tiež nachádza škola s dvojzmennou prevádzkou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Svetlana Síthová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR