EXPO Dubaj navštívila aj pätica víťazov z výzvy ministerstva, na podujatí odprezentovali svoje práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Súčasťou delegácie zo Slovenska, ktorá sa zúčastnila EXPO DUBAJ 2020 sú aj študenti a učiteľky, ktoré sa stali víťazkami výzvy o cestu do Dubaja. Foto: www.facebook.com

Na podujatí vesmírneho týždňa na výstave EXPO Dubaj 2020 sa zúčastňuje aj pätica víťazov výzvy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre stredoškolákov, vysokoškolákov a učiteľov.

Ako priblížil odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva, každý z víťazov vystúpil počas podujatia pred medzinárodným odborným publikom a po anglicky odprezentoval svoju prácu.

Svetlá budúcnosť pre vedu a výskum

Delegáciu rezortu školstva na výstave EXPO Dubaj 2020 vedie štátny tajomník Ľudovít Paulis (SaS), ktorý vyzdvihuje inovatívny prístup mladých ľudí k vede. Podľa neho sú mladí ľudia, ktorí uspeli vo výzve zárukou, že budúcnosť vedy a výskumu je naozaj svetlá.

Skvelú prácu podľa neho odvádzajú aj učiteľky, ktoré svojím prístupom rozvíjajú u detí zvedavosť a túžbu spoznávať a bádať. Verí, že im všetkým zanietenie zostane a že svoje poznatky a skúsenosti z EXPA zužitkujú vo svojej ďalšej práci.

Kategória učiteľov mala dve víťazky

Učiteľka na prvom stupni základnej školy v Kežmarku Jana Šišková, ktorú do výzvy prihlásili jej viacerí žiaci, sa stala víťazkou v kategórii učiteľov. Na svojej škole pred pár rokmi vytvorila výskumný tím zložený z prvákov, z ktorých sú dnes siedmaci.

„Robím svoju prácu rada. Nemám pocit, že robím niečo výnimočné, snažím sa deťom vštepiť lásku k vede úplne prirodzeným spôsobom. Robíme jednoduché pokusy, hľadáme, bádame a to je práve to, čo deti najviac baví,“ priblížila Šišková.

Aj učiteľka matematiky a fyziky na druhom stupni na základnej škole v Košiciach Antónia Juhásová, ktorá na škole založila fyzikálny krúžok, zvíťazila v danej kategórii.

Skúmajú vesmír aj umelú inteligenciu

V kategórii vysokoškolákov uspel študent Technickej univerzity v Košiciach Matej Varga, ktorý sa venuje výskumu vesmíru a prepojenia s umelou inteligenciou.

„Chcel by som naďalej ostať v tejto oblasti, keďže je to horúca téma a myslím si, že má čo aj ponúknuť slovenskej ekonomike,“ podotkol Varga.

Víťazom sa stal aj študent astrofyziky na Masarykovej univerzite v Brne Marko Mesarč, ktorého najviac zaujímajú exoplanéty a venuje sa im aj vo svojej záverečnej práci.

Stredoškolák zostrojil armádneho robota

Medzi stredoškolákmi zvíťazil druhák elektrotechniky na Strednej priemyselnej škole v Dubnici nad Váhom Igor Michalec. Podarilo sa mu zostrojiť robota, ktorý dokáže prenášať nebezpečný materiál a robiť prieskum zo vzduchu aj zo zeme. Armádny robot sa skladá zo štyroch častí: robotická ruka, podvozok, krabica na elektroniku a dron.

„Myslím, že by bol vhodný aj vo vesmíre, keďže dokáže zbierať dáta a rovnako materiál z mimozemského povrchu,“ objasnil Michalec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ľudovít Paulis
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR