Grant pre výskum z Európskej rady prvýkrát poputuje na slovenskú vysokú školu, získa ho projekt Univerzity Komenského

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Študenti pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Univerzita Komenského (UK) je prvou slovenskou vysokou školou, na ktorú poputuje grant ERC (European Research Council) pre výskum z Európskej rady. Sumu 1,55 milióna eur získal projekt mladého výskumníka Michala Májeka z Prírodovedeckej fakulty UK, ktorý sa zameriava na chemickú katalýzu s piezoelektrickými materiálmi. Na Slovensku dosiaľ získali ERC grant len jeden výskumník a jedna výskumníčka zo Slovenskej akadémie vied. V tlačovej správe o tom informovala UK.

Grant otvára novú kapitolu

Projekt CAPELE je zameraný na využitie mechanickej energie na aktiváciu organických molekúl. Cieľom bude využiť novú metódu aktivácie molekúl pomocou piezoelektrických katalyzátorov pri hľadaní nových reakcií. Ide o projekt základného výskumu, ale potenciálnymi praktickými aplikáciami by mohli byť napríklad syntéza liečiv či materiálová veda. Grant tým pádom otvára novú kapitolu slovenského výskumu,“ priblížila univerzita.

Jeho tvorca verí, že sa im podarí vyvinúť nové reakcie, ktoré budú nielen zaujímavé z hľadiska základného výskumu, ale i pre aplikačnú prax.

„Do projektu určite zapojím aj svojich študentov, pretože si myslím, že k práci na výskumnej univerzite patrí aj príprava nových vedeckých talentov,“ doplnil Májek.

Veľmi nízka úspešnosť

Univerzita uviedla, že slovenská veda vykazuje v súťaži o prestížne európske granty veľmi nízku úspešnosť. Písanie projektu je mimoriadne náročné a vyžaduje okrem iného i spoluprácu národným kontaktným bodom pre ERC, ktorým je Zuzana Reptová z Centra vedecko-technických informácií SR. Slovenským vedcom pomáha s prípravou projektov, tréningmi i cvičnými pohovormi.

Michal Májek stál pred neľahkou výzvou navrhnúť výskum, ktorý je dostatočne ambiciózny, má potenciál posunúť hranice ľudského poznania. A zároveň presvedčiť, že je tento zámer uskutočniteľný napriek tomu, že sa to doteraz nikomu nepodarilo,“ povedala Reptová.

Získanie prvého grantu

Získanie prvého grantu ERC na Univerzite Komenského je mimoriadne skvelou správou pre našu univerzitu a dôležitým signálom pre ostatné univerzity, že sa to dá. Je to veľký úspech, sme hrdí na našu Prírodovedeckú fakultu UK, ako aj na pána Michala Májeka,“ zareagoval rektor UK Marek Števček.

Dodal, že vedenie univerzity sa bude usilovať o vytváranie podmienok, ktoré by v dohľadnom čase umožnili ďalšie podobné úspechy.

ERC je ekosystémom financovania výskumu, pre ktorý nejestvuje precedens. Zameriava sa na podporu vedcov v nádeji, že zodpovedajú dosiaľ nezodpovedané otázky a posunú hranice ľudského poznania, pričom jediným hodnotiacim kritériom je excelentnosť výskumu i samotného vedca. Hodnotenie projektov je realizované v dvoch kolách. Posudzujú ich vedecké špičky z celého sveta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marek Števček
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)UK Univerzita Komenského v Bratislave