Gröhling kritizuje Horeckého novelu, ide proti deťom a rodičom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podpredseda strany Sloboda a solidarita (SaS) a poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling. Foto: Reprofoto: www.facebook.com

Návrh novely školského zákona z dielne ministerstva školstva ide proti deťom a rodičom. Uviedol to v piatok podpredseda strany Sloboda a solidarita (SaS) a poslanec parlamentu Branislav Gröhling na tlačovej besede.

Zdôraznil, že strana SaS nebude za návrh zákona hlasovať, pretože neplní míľniky Plánu obnovy. Podľa neho by mal minister školstva návrh stiahnuť a dopracovať, alebo vyrokovať s Európskou komisiou, že sa tento zákon sa príjme až v novom volebnom období.

Nárok na miesto v materskej škole

Gröhling kritizuje, že podľa návrhu má byť právny nárok na miesto v materskej škole pre deti od troch rokov naviazaný na trvalý pobyt rodičov.

Ak daná škôlka nemá voľné kapacity, musí riaditeľka alebo zriaďovateľ nájsť inú škôlku, kde miesto je. „V Ružinove napríklad naozaj nemáme voľné miesta v materských školách a najbližšie miesto je až v Podunajských Biskupiciach.

Tento zákon sa nepozerá na rodiny a na to, aby sme naozaj umiestnili deti v materských školách,“ myslí si podpredseda SaS. Ako ďalej dodal, podľa prognózy bude chýbať okolo 35-tisíc miest v materských školách a ani tento návrh problém nerieši.

Tretia platba z Plánu obnovy

V ďalšej časti návrhu zákona sa hovorí, že ak chce dieťa dostať akékoľvek podporné opatrenie, musí byť diagnostikované.

„Čiže budeme diagnostikovať všetky deti, aby sme im dopriali napríklad doučovanie? Zároveň jeden paragraf hovorí, že ktokoľvek bude môcť podať podanie na diagnostikovanie dieťaťa, pritom tam nie je napísané, že rodič s tým musí súhlasiť,“ uviedol bývalý minister školstva. Dodal, že takto bude prekvitať falošná diagnostika, pričom nechce vedieť, kto na tom bude zarábať.

Zákon pôvodne hovoril o nepovinnom financovaní asistentov, teraz financovanie zavádza, ale až od septembra 2026. Gröhling sa pýta, ako budú financovaní asistenti od septembra 2023 do septembra 2026. „Tých šesťtisíc detí, ktoré naozaj potrebujú podporu asistentov, túto podporu nedostanú, lebo zákon s tým neráta a ministerstvo školstva na to nemá financie,“ povedal.

Podotkol, že rezort školstva sa oháňa tým, že návrh zákona musí v parlamente prejsť, aby nebola ohrozená tretia platba z Plánu obnovy pre Slovensko.

„Aj keď bude schválený, nebude spĺňať podmienky Plánu obnovy a Európska komisia nám finančné prostriedky nemôže poskytnúť,“ tvrdí Gröhling. Chyby v návrhu zákona podľa jeho slov pomenovali aj viaceré neziskové organizácie, ktoré sa venujú deťom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita