Gröhling vyzýva školy, aby sa zapojili do výzvy Máj bez domácich úloh a vytvorili priestor pre inovatívne vzdelávanie (video)

Exminister školstva Branislav Grohling na tlačovej besede o májovej výzve pre školy. Foto: www.facebook.com

Bývalý minister školstva a poslanec Národnej rady SR (NR SR) Branislav Gröhling (Sloboda a solidarita) vyzýva školy, aby sa zapojili do výzvy Máj bez domácich úloh aj na vašej škole. Školy podľa neho môžu fungovať aj bez domácich úloh, keďže tie nepredpisuje zákon ani vyhláška.

Tematické vyučovanie

Ich zadávanie je len na školách. Uviedol to na piatkovej tlačovej besede. Absencia domácich úloh podľa Gröhlinga otvára priestor nielen pre krúžky a ďalšie voľnočasové aktivity, ale aj nové inovatívne vzdelávanie.

Školy podľa neho môže primäť učiť iným spôsobom, inovatívne, moderne a prakticky. Zmyslom je, aby sa žiaci naučili čo najviac v triede a pochopili učivo na hodine. Dodal, že po vyučovaní by deti mali oddychovať a venovať sa iným aktivitám.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Mnohé rodiny sa podľa Grohlinga venujú vypracúvaniu domácich úloh, ktoré sú častokrát zložité. Uviedol, že v poslednom čase cestoval po Slovensku a diskutoval na školách s pedagógmi i rodičmi. Desiatky škôl už teraz nezadávajú domáce úlohy, prípadne tak robia len výnimočne a na dobrovoľnej báze.

Rozhodnutie škôl a riaditeľov

Úlohy podľa bývalého šéfa rezortu školstva možno nahradiť napríklad tematickým vyučovaním, aktivitami v školských kluboch, projektmi, krúžkami, aktivitami v školských kluboch či doučovaním a rovesníckym učením.

Zavádzanie vyučovania bez domácich úloh by podľa Gröhlinga malo začať prerokovaním na pedagogickej rade, kde budú vysvetlené prínosy a môžu sa inšpirovať školami, ktoré to už praktizujú.

Následne je potrebné vysvetliť zmenu rodičom i žiakom. Školy by si mali určiť fixný čas, počas ktorého nebudú úlohy zadávať, a následne vyhodnotiť výsledky a rozhodnúť sa, či budú pokračovať.

Pandémia COVID-19 a ukrajinské deti

To, že s takouto iniciatívou neprišiel v časoch, keď bol ministrom školstva, Gröhling zdôvodnil pandémiou COVID-19 i umiestňovaním ukrajinských detí. Na takúto aktivitu podľa neho nebol priestor.

Ministerstvo o tomto nemôže nejakým spôsobom rozhodnúť. Toto je rozhodnutie škôl a riaditeľov, preto ich vyzývame takýmto spôsobom,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita