Gröhling: Zjednotenie priamo riadených organizácií ministerstva sa uskutoční koncom júna 2022

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Zjednotenie priamo riadených organizácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa uskutoční koncom júna 2022. Pre agentúru SITA to povedal šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že toto zlúčenie bolo jednou z častí programu strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Zo 17 priamo riadených organizácií sa štyri z nich, Metodicko-pedagogické centrum (MPC), Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ), Iuventa – Slovenský inštitút mládeže a Slovenská pedagogická knižnica (SPK) spoja v jedno a vytvoria Národný inštitút vzdelávania a mládeže. Zatiaľ sa začiatkom novembra zlúčila SPK s MPC.

O pláne zlúčenia informovalo ministerstvo ešte koncom júla a pôvodne sa to malo stihnúť začiatkom roka 2022 „Neoznačil by som to za neúspech, ale skôr za posunutú úlohu. Chceli sme zrealizovať zjednotenie priamo riadených organizácií, a to prebehne až v júni 2022. Bola to časť programu SaS a je to pomerne komplikovaný proces,“ zhodnotil Gröhling. Vysvetlil, že za dôvodom ich návrhu niektoré z organizácii spojiť a sfunkčniť je, že nefungovali dostatočne efektívne a ich úlohy sa často prekrývali.

Ich cieľom je, aby vzniknutá organizácia fungovala efektívnejšie, pružnejšie a bola nápomocná učiteľom aj mladým ľuďom. Vníma to ako logické spojenie. Poukázal na to, že ŠPÚ má na starosti zmeny v obsahu vzdelávania a MPC naopak zastrešuje vzdelávanie a prípravu učiteľov. Keďže tieto dve veci sú úzko prepojené, mali by byť podľa neho zastrešené jednou organizáciou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSaS Sloboda a Solidarita