Gröhlingovo ministerstvo zrejme do konca roka predstaví nový vysokoškolský zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ex-minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ SR) dokáže do konca roka predstaviť nový vysokoškolský zákon. Uviedol to štátny tajomník pre vedu, výskum a inovácie MŠVVŠ SR Ľudovít Paulis (SaS) pre média po tlačovej konferencii k akademickému roku na vysokých školách. So zástupcami vysokoškolskej reprezentácie sa však počas leta v súvislosti s úpravou novely vysokoškolského zákona nestretli.

Paulis podotkol, že stretnutie si naplánovali hneď po tlačovej konferencii 30. augusta. Témou bolo určiť vhodný termín pre kontaktnú skupinu. Rezort školstva pre agentúru SITA doplnil, že stretnutie je predbežne naplánované na 10. septembra. Spresniť by sa to malo v pondelok 6. septembra.

„Po poslednom stretnutí nasledovali otázky, ku ktorým zasadli jednotlivé reprezentácie. Poslali nám odpovede, ktoré sme sa snažili nejako skĺbiť s naším zámerom, a tým, čo chceli reprezentácie. Na základe toho máme predstavu, s ktorou by sme položili na stôl a išli s ňou do diskusie,“ priblížil Paulis.

Novelu vysoké školy odmietli

Ministerstvo školstva o novej verzii zákona diskutuje so sedemčlennou skupinou, ktorá vznikla 5. marca. Tvoria ju zástupcovia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), Rady vysokých škôl SR (RVŠ SR), Študentskej rady vysokých škôl, Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl SR ako aj zástupcovia ministerstva.

Pripravovanú novelu totiž vysoké školy dôrazne odmietli a považovali ju za snahu o politické ovládnutie vysokého školstva na Slovensku. Finálna verzia návrhu vysokoškolského zákona ministerstva školstva sa pritom nedostala do legislatívneho procesu.

Protesty univerzít

Ako prvý vyhlásil štrajkovú pohotovosť v súvislosti s návrhom novely Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave, a to v piatok 26. februára. Neskôr, v pondelok 1. marca, vyhlásila protest proti politizácii verejných vysokých škôl Univerzita Komenského v Bratislave. K nej sa pridala Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Prešovská univerzita v Prešove a Slovenská technická univerzita v Bratislave.

K novele sa vyjadrilo viac ako desať ďalších vysokých škôl. Medzi nimi napríklad Technická univerzita v Košiciach (TUKE), Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) či Akadémia umení v Banskej Bystrici. S navrhovanou novelou vysokoškolského zákona vyjadrila nesúhlas aj RVŠ SR, SRK aj Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít Paulis
Firmy a inštitúcie Akadémia umení v Banskej BystriciMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROZPSAV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedyPrešovská univerzitaRVSRVŠ Rada vysokých škôl SRSlovenská rektorská konferenciaSlovenská technická univerzita v BratislaveŠRVŠ Študentská rada vysokých škôlTrnavská univerzitaTUKE Technická univerzita v KošiciachUK Univerzita Komenského v BratislaveUMB Univerzita Mateja Bela v Banskej BystriciUPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach