Hlásite sa na strednú školu? Kritériá prijímačiek vám po novom musia oznámiť 16 mesiacov vopred

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Efektívnejší proces prijímacieho konania na stredných školách, rozšírenie dištančného vzdelávania v dennej forme štúdia, otvorenie trhu s edukačnými publikáciami či úprava spôsobu získavania nižšieho stredného vzdelania.

Ide o zmeny, ktoré vyplývajú z vládnej novely o výchove a vzdelávaní, ktorú v pondelok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci Národnej rady SR odobrili novelu 20. októbra.

Kritéria prijatia budú zverejnené skôr

Po novom sa zverejnia kritériá prijatia prijímacieho konania na strednú školu už 16 mesiacov vopred namiesto doterajších troch mesiacov.

„Vytvorenie časového priestoru a podmienok pre uchádzača na dôslednú prípravu pri výbere školy je kľúčovou fázou rozhodovania sa žiaka, ktorá ovplyvňuje taký dôležitý krok, ako je výber strednej školy,“ uvádza sa v dôvodovej správe k vládnej novele.

V novele sa definujú pojmy národnostná škola a národnostné školské zariadenie. Pôjde o tie školy, kde sa celý výchovno-vzdelávací proces, okrem vyučovania jazykov, uskutočňuje v jazyku národnostnej menšiny.

Prideľovanie financií na projekty

Schválený návrh umožňuje ministerstvu školstva prideliť z kapitoly rezortu účelovo viazané financie na projekty rozvoja výchovy a vzdelávania alebo na rozvoj služieb spojených s výchovou a vzdelávaním do výšky 10-tisíc eur.

Na projekty na zlepšenie materiálno-technického zabezpečenia škôl a školských zariadení bude môcť rezort viazať financie najviac do výšky 30-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR