Horecký by neprikázal povinnú tretiu hodinu telocviku, vidí tri prekážky

Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký počas návštevy Strednej odborej školy pedagogickej v Prešove, kde odovzdal prvé z IT zariadení, ktoré budú školám distribuované v rámci Národného projektu (NP) edIT1 a edIT2. Prešov, 2. február 2023. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Poverený minister školstva Ján Horecký by plošne neprikázal povinnú tretiu hodinu telesnej výchovy, a rozhodne nie z disponibilných hodín. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády. Dodal, že už v súčasnosti má štvrtina škôl tretiu hodinu telesnej výchovy. Argumentuje tým, že je to otázka kapacít, personálneho obsadenia, ale aj chýbajúcich telocviční.

Horecký vychádza zo svojich skúseností z terénu. Dodal, že o téme neraz diskutoval s poslancami parlamentného školského výboru.

V novom kurikule by podľa neho mali byť nástroje na to, aby deti na prvom stupni mali viac hodín pohybu do týždňa, nielen dve či tri, čo považuje poverený šéf rezortu školstva za málo.

Poslanci Národnej rady SR v utorok 21. marca posunuli do druhého čítania návrh na zvýšenie počtu hodín povinnej telesnej a športovej výchovy na školách. Ak by návrh novely školského zákona prešiel, od septembra 2023 by žiaci základných škôl mali najmenej tri hodiny telesnej výchovy týždenne a stredoškoláci dve. Ide o minimálny povinný počet hodín, ktorý by školy mohli aj zvýšiť. Výnimku by mali mať základné školy, ktoré majú menej než päť tried. Je u nich totiž vyššia šanca, že nemajú telocvičňu. Vyplýva to z návrhu novely školského zákona, ktorú do parlamentu predložila skupina poslancov bývalej koalície.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Horecký