Minister Horecký si neplní úlohy z plánu obnovy, kritizuje jeho predchodca Gröhling

Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký a exminister Branislav Gröhling. Foto: koláž SITA webnoviny

Minister školstva Ján Horecký si podľa exministra školstva a poslanca parlamentu Branislava Gröhlinga neplní úlohy, ku ktorým ho zaväzuje Plán obnovy a odolnosti SR.

Oblasť zníženia segregácie

Minister Horecký podľa neho nepokračuje ani v opatreniach na pomoc deťom ako doučovanie či letné školy. Gröhling to uviedol v tlačovej správe s tým, že otázku segregácie po prvýkrát začalo ministerstvo školstva riešiť až po jeho nástupe v roku 2020.

Ako ďalej uviedol, ministerstvo školstva vtedy prinieslo viaceré riešenia na zníženie segregácie, v ktorých však nové vedenie ministerstva nepokračuje.

„Zároveň si minister Horecký neplní povinnosti v oblasti zníženia segregácie, ktoré mu vyplývajú z plánu obnovy. Medzi ne patrí monitorovanie segregácie, starostlivosť o ohrozené deti do šesť rokov, definícia segregácie v školskom zákone či podpísanie štandardov diagnostiky, ktoré zabránia chybnému zaraďovaniu detí do špeciálnych škôl. Nič z týchto míľnikov minister Horecký neplní,“ vyhlásil Gröhling.

Deti zo znevýhodneného prostredia

Doplnil, že zaviedli povinnú materskú školu od piatich rokov, preplácanie doučovania, letných škôl či školských klubov detí pre deti zo znevýhodneného prostredia. „Navýšili sme počet asistentov a pomocných profesií o tisíc, pripravili sme reformu poradní aj manuál desegregácie. Tieto kroky sme pravidelne riešili s Európskou komisiou a jej odozva bola pozitívna,“ vysvetlil Gröhling.

Upozornil, že o otázku segregácie nejavilo záujem hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) ani Peter Pollák mladší či Peter Pollák starší.

„Pollák starší bol už poslancom, europoslancom a dokonca bol splnomocnencom vlády pre rómske komunity, a to práve v čase infringementu pre segregáciu rómskych detí v roku 2015,“ pripomenul poslanec. „Vinník za žalobu je OĽaNO. Pretože v školstve odmieta pokračovať v opatreniach v oblasti desegregácie, ktoré sme rozbehli a túto tému vôbec nerieši. OĽaNO teraz ukazuje prstom na iných a zbavuje sa zodpovednosti,“ uviedol Gröhling.

Uzavrel, že tak, ako je OĽaNO zodpovedné spolu s Eduardom Hegerom za rozvrátenú krajinu, tak sú zodpovední za aktuálnu nečinnosť v školstve a úplný kolaps zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingEduard HegerJán HoreckýPeter PollákPeter Pollák ml.
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti