Horecký stojí pred množstvom výziev. Odborári očakávajú, že bude aktívne riešiť problémy v školstve

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký. Foto: SITA/Diana Černáková

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku očakáva od nového ministra školstva, vedy výskumu a športu Jána Horeckého promptné riešenie aktuálnych výziev.

Motivácia nových učiteľov

Ide najmä o riešenie situácie s rastúcimi prevádzkovými nákladmi škôl, uskutočňovanie reforiem, na ktoré sa viažu prostriedky z plánu obnovy, ale aj zjednotenie financovania regionálneho školstva.

Nový minister by mal podľa odborárov riešiť i problém s nízkou atraktivitou učiteľského povolania a hrozbu nedostatku pedagógov.

Očakávajú tiež skvalitnenie vzdelávania a jeho prispôsobenie požiadavkám pracovného trhu. Odborový zväz školstva to uvádza na svojej webstránke. Odborári poukázali aj na časté striedanie ministrov školstva.

Časté striedanie ministrov

Horecký, ktorého prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala do funkcie 4. októbra, je 23. šéfom rezortu školstva od roku 1989. V priemere je tak funkčné obdobie ministra školstva približne rok aj päť mesiacov.

Školské odbory toto časté striedanie kritizujú. Podľa nich narúša realizáciu jednotnej kontinuálnej vízie pri reformovaní systému výchovy a vzdelávania na Slovensku.

Odborový zväz školstva uviedol, že s Horeckým spolupracovali už v minulosti, keď pôsobil ako predseda Združenia katolíckych škôl Slovenska. Horecký podporoval požiadavky zväzu, napríklad zlepšenie platového ohodnotenia a sociálneho postavenia zamestnancov školstva, zvýšenie podielu HDP na školstvo ale i ďalšie legislatívne zmeny. Odborári novému ministrovi školstva ponúkajú spoluprácu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján HoreckýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR