Iniciatíva Dajme deťom hlas požaduje zverejnenie podkladov pre zatvorenie škôl, konanie hygienikov vzbudzuje pochybnosti

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Iniciatíva Dajme deťom hlas požiadala o zverejnenie podkladov pre rozhodnutia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) zatvoriť stredné školy a základné školy druhého stupňa.

Viac o téme: Koronavírus

Andrea Hajdúchová z iniciatívy v tlačovej správe uviedla, že spôsob, akým RÚVZ zatvárajú plošne školy v celom okrese, vzbudzuje pochybnosti.

Komplikované situácie

Z tohto dôvodu sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru SR, aby preskúmala jednotlivé vyhlášky a spôsob, akým sú školy zatvárané. Z vyhlášok totiž nie je známa doba obmedzenia prezenčného vyučovania ani podmienky, aby sa školy opäť otvorili. Verejne dostupné nie sú ani zdôvodnenia plošného postupu voči všetkým školám v mestách a obciach okresu.

Hajdúchová poukázala na to, že plošným rozhodnutím sú zatvárané aj školy, ktoré nemajú aktuálne žiadnu triedu v karanténe a majú takmer všetkých pedagógov plne zaočkovaných. Zároveň sa vyhlášky vydávajú s nedostatočným predstihom, čo môže postaviť deti, rodičov a učiteľov do komplikovaných situácií.

Dojem obchádzania rozhodnutí vlády

„Sme si vedomí, že RÚVZ majú právo obmedziť či uzavrieť prevádzky, kde dochádza k zhromažďovaniu osôb vrátane škôl, ale ani to nesmie viesť k zľavovaniu nárokov na riadne odôvodnené a primerané obmedzovanie základných a ústavou garantovaných práv, akými sú právo na vzdelávanie a právo na prípravu na povolanie,“ napísala Hajdúchová.

Postup RÚVZ podľa nej vyvoláva dojem obchádzania rozhodnutia Vlády SR, ktorá rozhodla, že sa školy nebudú plošne zatvárať, ale budú sa riadiť školským semaforom. V záujme zachovania dôvery v inštitúcie považuje preto za nevyhnutné, aby úrady postupovali odborne, transparentne a ich konanie nevzbudzovali dojem svojvoľnosti. RÚVZ požiadali o presné podklady, dáta a zápisnice z rokovaní, ktoré viedli k plošnému zatvoreniu všetkých škôl v okrese.

Nevedeli sprístupniť materiál

Hajdúchová podotkla, že si uvedomujú vážnosť epidemickej situácie. Vzhľadom na predošlú skúsenosť so zatváraním škôl a nie vždy korektné informácie, ktoré inštitúcie komunikujú vo vzťahu k deťom a mladým ľuďom však vníma, že musia takto postupovať.

„Bohužiaľ, už v lete sme videli, že konzílium odborníkov a ministerstvo zdravotníctva verejne tvrdilo, že ‚letné detské tábory rozbehli na Slovensku druhú vlnu epidémie‘, odvolávali sa na materiál prezentovaný na konzíliu odborníkov, ktorý však nevedeli ani pri opakovaných žiadostiach sprístupniť,“ uzavrela.

RÚVZ do stredy uzavreli stredné školy a druhý stupeň základných škôl v okresoch Trnava, Piešťany, Banská Bystrica, Brezno, Rimavská Sobota, Skalica, Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín, Lučenec, Vranov nad Topľou a Rožňava. Od štvrtka 2. decembra majú byť uzatvorené stredné školy a druhý stupeň základných škôl aj v okrese Galanta a Čadca.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andrea Hajdúchová
    Firmy a inštitúcie Generálna prokuratúra SRIniciatíva Dajme deťom hlasMZ Ministerstvo zdravotníctva SRRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaVláda SR