Je potrebné prehodnotiť fungovanie kultúrnych poukazov pre základné a stredné školy, myslí si Milanová 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerka kultúry SR Natália Milanová . Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR

Kultúrne poukazy neprinášajú benefit ani pre kultúruani pre školstvo. Cieľom Ministerstva kultúry SR (MK SR) je preto prehodnotiť ich fungovanie, zlepšiť ich využívanie a naštartovať spoločné projekty s ministerstvom školstva. Pre agentúru SITA to uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Kultúrne poukazy predstavujú pre základné a stredné školy spôsob finančnej úľavy z výšky vstupného do vybraných kultúrnych inštitúcií.

Ako ministerka ďalej priblížila, MK SR si uvedomuje, že nastavenie kultúrnych poukazov je zlé. „V 21. storočí vydávame tlačené personalizované kartičky, ktorých tlač a distribúcia stojí dosť peňazí. Následne nie sú využívané tak, ako by mali byť a neprinášajú ten benefit ani pre kultúru ani pre školstvo tak, ako by sme si predstavovali,“ vysvetlila ministerka.

Kultúra a vzdelávanie

Snahou MK SR je tiež zabezpečiť prepojenie kultúry so vzdelávaním, viac využiť príležitosti, ktoré ponúkajú kultúrne inštitúcie, zvýšiť ich návštevnosť a tak zvyšovať u mladých ľudí záujem o kultúru.

Jedným z cieľov je aj prehodnotiť fungovanie kultúrnych poukazov a pozrieť sa na to, ako by sme vedeli to prepojenie zabezpečiť, aby to bolo oveľa cielenejšie a aby to všetko prebiehalo zážitkovo. Aby to nebolo len o tom, že kultúrne poukazy sa využijú na kino, ktoré môže byť pridanou hodnotou. Na Slovensku máme veľa pamiatok či inštitúcií, ktoré vedia deťom zabezpečiť nadstavbu a naučia ich tráviť čas pri umení a kultúre,“ dodala na záver Milanová.

Zvýšenie návštevnosti

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) si dala za cieľ zvýšiť návštevnosť múzeí a galérií aspoň na priemer Európskej únie, čo znamená zvýšenie návštevnosti oproti roku 2019 o 50 percent. Tento cieľ Vláda SR plánuje dosiahnuť aj lepšou koordináciou rezortu kultúry s rezortom školstva a samosprávami.

Školy a kultúrne inštitúcie môžu o poukazy požiadať tak, že sa prihlásia do dotačného programu Kultúrne poukazy. Ten vznikol s cieľom zvýšiť návštevnosť kultúrnych inštitúcií žiakmi základných a stredných škôl. Projekt predstavilo MK SR pod vedením Františka Tótha v polovici decembra 2005.

Prostriedky na poukazy

Každý študent a učiteľ prihlásenej školy dostáva štyri poukazy v celkovej hodnote štyri eurá. Každý z nich má hodnotu jedného eura. Podľa Revízie výdavkov na kultúru vyčlení MK SR na kultúrne poukazy tri milióny eur ročne, z toho reálne sa na ne v roku 2019 použilo 2,3 milióna eur.

Rozdelilo si ich 744-tisíc študentov a učiteľov z 2 870 škôl. „V priemere je zapojených 75 percent všetkých škôl, ak nerátame špeciálne základné a stredné školy, je to 90 percent,“ vyplýva z revízie. V priemere sa tak vyčerpá 75 percent všetkých prostriedkov určených na kultúrne poukazy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Natália Milanová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMK Ministerstvo kultúry SR