Komora učiteľov upozorňuje riaditeľov škôl, aby nenútili zamestnancov čerpať si dovolenky či PN-ky

Ministerstvo preplatí učiteľom rozširujúce a doplňujúce štúdium na vysokých školách. Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská komora učiteľov (SKU) dôrazne upozorňuje zriaďovateľov škôl a školských zariadení, aby nezneužívali situáciu a nenútili svojich zamestnancov čerpať dovolenky či PN-ky (pracovnú neschopnosť, pozn. SITA).

Ako uviedla vo svojom stanovisku, reaguje tak z dôvodu viacerých podnetov od učiteľov.

Zneužívanie situácie majú nahlasovať

Komora vyzýva učiteľov, aby naďalej nahlasovali prípady zneužívania situácie nielen im, ale aj Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR a Inšpektorátu práce.

Viac o téme: Koronavírus

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia, v súvislosti s ktorou sú od 16. marca zatvorené všetky školy na 14 dní. Niektoré zo škôl boli zatvorené už počas tohto týždňa.

Komora učiteľov registruje podnety učiteľov

Slovenská komora učiteľov tvrdí, že so znepokojením registruje podnety zo strany pedagogických a odborných zamestnancov škôl v súvislosti s organizovaním ich pracovnej činnosti počas zatvárania škôl pre pandémiu.

„Chceme dôrazne upozorniť zriaďovateľov a riaditeľov škôl a školských zariadení, aby nezneužívali závažnú celosvetovú situáciu na to, aby šetrili na svojich zamestnancoch a nútili ich v rozpore so zákonníkom práce čerpať dovolenky, náhradné voľno alebo PN, prípadne im menili miesto výkonu práce mimo domova alebo náplň práce napríklad upratovaním areálu školy či miestneho úradu a podobne,“ priblížila SKU.

Komora poukázala tiež na to, že zriaďovatelia aj riaditelia škôl obdržali od ministerstva pokyny a je ich povinnosťou riadiť sa nimi. Dodávajú, že učiteľom, ktorým je poskytnutá možnosť práce z domu, patrí náhrada mzdy v plnej výške.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov