Minister Bútora chce zaistiť stabilitu v školskom systéme, zameria sa aj na znevýhodnené deti

Sprava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a novovymenovaný minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Daniel Bútora počas vymenovania novej vlády odborníkov prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 15. máj 2023. Foto: SITA/ Diana Černáková

Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora považuje za svoje úlohy zaistenie stability a predvídateľnosť v školskom vzdelávacom systéme.

Chce nadviazať aj na dobre rozbehnuté veci vo svojom rezorte. Pracovať chce napríklad na lepšej komunikácii smerom k školám.

Zvýšiť chce mieru participácie

„Okrem toho chceme pokračovať vo zvyšovaní miery participácie, tam tiež boli urobené dobré kroky,“ uviedol na tlačovej konferencii nových ministrov.

Z väčších tém vyzdvihol kurikulárnu reformu a s ňou súvisiace regionálne centrá podpory učiteľov.

Záleží mu na segregovaných komunitách

Ako tému, na ktorej mu osobne veľmi záleží, zdôraznil otázku generačnej chudoby, segregovaných komunít a detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Rád by tiež počas leta pripravil niekoľko koncepčných vecí pre budúceho ministra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Daniel Bútora bol poradcom ministra školstva Jána Horeckého a spolupracovník tímu Plánu obnovy. Je spojený s viacerými iniciatívami v oblasti regionálneho školstva.

Bol riaditeľom Združenia škôl C. S. Lewisa, ktoré je účelovým zariadením Zboru Cirkvi bratskej v Bratislave.

Založil program Akadémia riaditeľov na podporu súčasných a budúcich vedúcich pracovníkov základných a stredných škôl. Stál aj pri zrode programu Teach for Slovakia. Ako lektor a kouč spolupracoval s manažérmi a manažérkami veľkých súkromných spoločností.

V čase pádu komunistického režimu prerušil štúdium vedeckých informácií a knihovníctva, aby sa zapojil do študentského hnutia. Presťahoval sa do Prahy, kde vyštudoval americké štúdiá a pracoval ako redaktor, neskôr riaditeľ slovenského vysielania Rádia Slobodná Európa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Bútora
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR