Minister školstva Tomáš Drucker odovzdal Ceny sv. Gorazda, odnieslo si ich vyše osemdesiat pedagógov a študentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva, vedy a výskumu SR Tomáš Drucker. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) odovzdával Ceny sv. Gorazda. Odnieslo si ich vyše 80 pedagógov a študentov.

Ako informovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, zlatú medailu sv. Gorazda si odnieslo 18 pedagógov.

Ocenili aj ďalších pedagógov

In memoriam bol za celoživotnú prácu a mimoriadne výsledky celoštátneho a medzinárodného významu v oblasti medicíny a vo vzdelávacích, zdravotníckych, sociálnych či humanitárnych projektoch ocenený profesor Vladimír Krčméry.

Devätnásti pedagógovia získali striebornú medailu. Jedným z nich je i Roman Švec zo Základnej školy v Holíči. Ocenený bol za mimoriadne výsledky dosiahnuté vo výchove, vzdelávaní, a tiež v riadení školy. Tridsiatim pedagógom udelil rezort školstva bronzovú medailu sv. Gorazda.

Za svoj prínos pre rozvoj vysokého školstva na Slovensku v oblasti rozvoja inovatívnych technológií s presahom do verejného zdravia obyvateľstva si ocenenie odniesla napríklad Zdenka Krajčovičová z Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne.

Pamätný list žiakom aj študentom

„Minister školstva zároveň udelil Pamätný list svätého Gorazda žiačkam a žiakom základných, stredných a základných umeleckých škôl a študentkám a študentom vysokých škôl. Ocenených v tejto kategórii bolo 20 mladých ľudí, medzi nimi Oliver Frajkus zo Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu v Bratislave, a to za mimoriadne výsledky v študijnej oblasti a reprezentáciu na celoštátnych aj medzinárodných súťažiach,“ uviedlo MŠVVaM SR.

Ocenená bola napríklad i Vladimíra Mareková zo Základnej umeleckej školy v Starej Turej, a to za reprezentáciu Slovenska v zahraničí, a tiež za získanie Mimoriadnej zlatej medaily na svetovej súťaži v Japonsku.

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu.

Ceny sv. Gorazda sú najvyšším ocenením, ktoré môže pedagógom udeliť minister školstva.

História ocenenia pomenovaného po prvom známom učencovi našej národnej histórie siaha do roku 1997.

Je vyjadrením uznania za výnimočné pedagogické úsilie, talent či oddanosť učiteľskej profesii.

Usilovnosť prináša ovocie

„Vzdelávanie je cestou objavovania nových poznatkov, skúmania neznámeho a rozširovania obzorov. Vy, učitelia, ste sprievodcami na tejto ceste. Ste tí, ktorí zapaľujú iskru zvedavosti a túžbu po poznaní v očiach žiakov a študentov. Každý deň prinášate do tried nové podnety, myšlienky a výzvy, ktoré podporujú rozvoj kritického myslenia a kreativity. Vaša práca je náročná, ale zároveň nesmierne dôležitá. Každý úspech, ktorý dosiahnete, je krokom k lepšej budúcnosti,“ prihovoril sa minister Drucker učiteľom.

Na zúčastnených žiakov a študentov sa obrátil so slovami, že sú dôkazom, že usilovnosť a nadšenie pre učenie prinášajú ovocie.

„Vaše úspechy sú nielen výsledkom vašej vlastnej práce, ale aj odrazom podpory a vedenia vašich učiteľov,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš DruckerVladimír Krčméry
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR