Ministerstvo školstva posilnilo vzdelávaciu platformu Viki, ale nové materiály pribudli aj na Edu TV

Na Edu TV pribudli nové materiály a edukačné videá v rôznych jazykových verziách. Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) posilnilo online vzdelávaciu platformu Viki a digitálnu databázu učiva Edu TV o nové materiály v rôznych jazykových verziách. Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu MŠVVaŠ SR.

K pondelku 19. júla je v digitálnej databáze Edu TV zverejnených 696 videí v predmetoch slovenský jazyk, matematika, fyzika, chémia, biológia, dejepis, geografia či občianska náuka pre šiesty až deviaty ročník základných škôl. Obsah je rozšírený aj o moderné zahraničné materiály z Khan Academy.

Učitelia si môže tvoriť vlastné knižnice

V prípade vzdelávacej platformy Viki ministerstvo vytvorilo 38 425 účtov pre učiteľov, ktoré im umožňujú naplno využívať funkcionalitu pre prípravu na vyučovaciu hodinu.

Viac o téme: Koronavírus

Ako priblížil šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS), učitelia si môžu vytvoriť vlastné knižnice a kolekcie obsahu, tvorby, zadávať a hodnotiť úlohy, kvízy a testy, vytvárať a publikovať vlastný obsah z kolekcií a zdrojov, vyhľadávať a triediť obsah podľa názvov tém či kategórií.

Edu TV, ktoré ministerstvo uviedlo v novembri 2020, malo pomôcť s ľahším zvládnutím dištančného vzdelávania a poslúžiť pri doučovaní žiakov. Zámerom projektu bolo vytvoriť stručnú a prehľadnú databázu digitálneho učiva, ktoré pomôže žiakom a učiteľom v procese vzdelávania. Túto databázu vytváralo a aktualizuje ministerstvo spoločne s učiteľmi z praxe.

Zvukové nahrávky pre nevidiacich

„V databáze sa nachádzajú aj zvukové nahrávky pre nevidiacich žiakov, hodiny v posunkovom jazyku pre nepočujúcich, ako aj hodiny v jazykoch národnostných menšín – v maďarčine, rómčine a rusínčine,“ priblížil Gröhling. Do natáčania videí sa zapojilo päť pedagógov, 16 učiteľov a 12 hodnotiteľov z celého Slovenska

Ministerstvo tiež plánuje dokončiť 400 ďalších videí so základným učivom. Všetky video hodiny sú a budú doplnené o pracovné listy. Videá z projektu Edu TV spolu s pracovnými listami nájdu učitelia a žiaci na portáli Učíme na diaľku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR