Ministerstvo vyčlení vyše 12 miliónov eur na otvorený trh s učebnicami, Gröhling sľubuje menšie výdavky pre rodičov

Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR tento rok vyčlení 12,2 milióna eur na učebnice pre základné a stredné školy. Uviedol to šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS).

Do učebníc určených pre deti na prvom stupni základných škôl investovali pred nedávnom 5,7 milióna a teraz posielajú 6,5 milióna na učebnice pre druhý stupeň ZŠ a stredné školy. Na trh s učebnicami sa dovedna za dva roky určilo 23,6 milióna eur.

Otvorený trh s učebnicami je podľa ministra jeden zo spôsobov ako dosiahnuť modernejší a individuálnejší prístup k vzdelávaniu postavený na potrebách žiakov.

Minimalizujú sa výdavky rodičov

Minulý rok do zoznamu pribudlo 362 nových učebníc a didaktických prostriedkov pre bežné aj špeciálne školy, a to v slovenskom aj maďarskom jazyku. „Školy a učitelia si môžu vyberať učebnice tak, ako potrebujú pre svojich žiakov, ktorých najlepšie poznajú. Zároveň sa tým minimalizujú aj výdavky rodičov, ktorí neraz na niektoré učebnice doplácali,“vysvetlil Gröhling.

Finančný príspevok dostanú školy podľa počtu žiakov v daných ročníkoch – teda v rámci druhého stupňa ZŠ a SŠ. Školy si však nemusia zakúpiť učebnice pre každý ročník, ale iba tie, ktoré naozaj potrebujú. Minister zdôraznil, že školy by mali k nákupu učebníc pristupovať zodpovedne a rozumne a to tak, aby využívali hlavne učebnice, ktoré nie sú jednorazové a ktoré môžu byť odovzdané aj ďalším žiakom.

Digitalizácia učebníc

Ministerstvo ráta pri otvorenom trhu s mimoriadnou investíciou 41 miliónov eur z Plánu obnovy. S plánovanou digitalizáciou plánuje rezort podporiť aj digitálne verzie učebníc.

„Týmito pravidelnými investíciami náš záväzok postupne plníme a chceme tak prispievať k modernejšiemu a lepšiemu školstvu. Ďalšími krokmi bude aj digitalizácia učebníc, ktorá jednak prispeje k väčšej efektívnosti využívania finančných prostriedkov, ale zároveň dá učiteľom a žiakom viac možností,“ uzavrel Gröhling.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR