Myšlienka dobrá, ale realizácia zmätočná a neuskutočniteľná. Okomentoval Bútora tretiu hodinu telesnej výchovy

Sprava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a novovymenovaný minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Daniel Bútora počas vymenovania novej vlády odborníkov prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 15. máj 2023. Foto: SITA/ Diana Černáková

Myšlienka tretej hodiny telesnej výchovy je podľa nového ministra školstva Daniela Bútoru dobrá, ale jej realizácia je nesystémová, zmätočná a považuje ju za neuskutočniteľnú. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády. Dodal, že odozva z terénu tomu zodpovedá.

Ministerstvo podľa neho momentálne zvažuje ďalšie kroky, no naznačil, že to vnímajú ako zbytočné znepríjemnenie náročnej situácie, v ktorej sa školy a pedagógovia nachádzajú. „Spoločne budeme hľadať čo najlepšie riešenie,“ povedal Bútora.

Od septembra tohto roka budú mať žiaci základných škôl povinné minimálne tri hodiny telesnej výchovy týždenne a stredoškoláci dve.

Vyplýva to z novely školského zákona schválenej parlamentom. Výnimku majú základné školy, ktoré majú menej ako päť tried, keďže pri nich je zvýšený predpoklad, že nemajú telocvičňu. Právna úprava umožňuje školám vyučovať telesnú a športovú výchovu nad minimálny rozsah napríklad prostredníctvom navýšenia cez disponibilné hodiny.

Novela školského zákona vstúpi do platnosti od 1. septembra 2023. Návrh predložila do Národnej rady SR skupina poslancov z hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sme rodina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Bútora