Na Slovensku štartuje projekt prvého vesmírneho inkubátora, centrá vzniknú v troch mestách

Foto: SITA/AP

Slovensko bude mať prvý vesmírny inkubátor. V druhej polovici novembra totiž Slovenská vesmírna kancelária, ktorá je v gescii Slovenskej agentúry pre rozvoj investícii a obchodu (SARIO), odštartuje projekt prvého slovenského startupu inkubátora zameraného na oblasť vesmírnych technológii.

Ako informovala agentúra, inkubačné centrá vzniknú paralelne v Košiciach, Žiline a Bratislave. Prepoja startupy s výskumnými inštitúciami, firmami, akcelerátormi ci VC fondami a zahraničnými partnermi.

Tímy budú mať expertný mentoring

Tri regionálne centrá poskytnú startupovým tímom s relevantnými projektami možnosť využiť priestory a expertný mentoring regionálnych partnerov Slovenskej vesmírnej kancelárie.

Okrem firemného koučingu získajú aj doplnkový online mentoring od úspešných aktérov slovenského startupového ekosystému, ako aj podporu a poradenstvo v oblasti financovania projektov prostredníctvom privátnych a verejných zdrojov.

Záujemci majú čas do novembra

Do prvého vesmírneho inkubátora je možné sa prihlásiť do 7. novembra 2021. Slovenská vesmírna kancelária momentálne hľadá tímy študentov, mladých expertov a startupy s geografickou príslušnosťou a technologickými synergiami.

Uvedené firmy a inštitúcie majú záujem o témy akými sú lokalizačné riešenia, telekomunikácie, simulácia komunikácie medzi satelitmi a pozemnými stanicami, či vývoj cubesatu alebo pozemnej stanice.

Slovenská vesmírna kancelária

Ide o spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu je štátna agentúra Slovenskej republiky, ktorá vznikla v roku 2001 v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR.

Usiluje sa o príliv investícií, podporuje exportne aktivity slovenských spoločností na globálnom trhu a iniciuje transfer najmodernejších inovatívnych technológií do výrobnej praxe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchoduSlovenská vesmírna kancelária