Návrh na odvolanie rektora Fikara posúdia z hľadiska zákonnosti, STU bude musieť objasniť pár vecí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Fikar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Keď akademický senát Slovenskej technickej univerzity (STU) doručí ministerstvu školstva návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie, bude posúdená jeho zákonnosť. V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR.

Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie ministerstva školstva s tým, že kým nebude návrh predložený, je bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať. Zákon podľa rezortu neustanovuje ministrovi lehotu na predloženiu návrhu prezidentke SR, čo obvykle znamená, že sa tak má stať hneď, ako to bude možné.

STU bude musieť objasniť pár vecí

Rezort školstva požiada vysokú školu o objasnenie niektorých organizačno-technických súvislostí súvisiacich s pondelkovým (26. októbra) rokovaním akademického senátu a zabezpečenia jeho verejnosti.

„Bude nás určite zaujímať aj objasnenie nízkej kvality zvukového prenosu. Na druhej strane rozumieme aj tomu, že verejnosť rokovania nie je neobmedzená, keďže miestnosti majú fyzické obmedzenia na počet osôb, ktoré sa v nich môžu nachádzať a aj s ohľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu vysoké školy majú špecificky nastavené podmienky na vstup do svojich objektov v záujem zníženia prenosu infekčného ochorenia. Otvorenou otázkou je primeranosť týchto opatrení vysokej školy, navyše bez technicky vhodne zabezpečeného priameho prenosu,” podotklo ministerstvo.

Situácia na STU v Bratislave podľa ministerstva ukázala, že zákon o vysokých školách neposkytuje v podobných prípadoch ministerstvu školstva nástroje na zasiahnutie, ktorými by mohlo situáciu ovplyvniť v prospech študentov či pedagógov školy.

Akademický senát rozhodol

Akademický senát STU na svojom rokovaní 26. októbra schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie. Tento návrh bude postúpený ministrovi školstva, ktorý ho ďalej podstúpi prezidentke SR, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií.

Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov. Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja. Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského v Bratislave a SAV či „cenzúra“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Fikar
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAV Slovenská akadémia viedSTU Slovenská technická univerzitaUK Univerzita Komenského v Bratislave