Odliv mladých talentov a mozogov pokračuje, až dve tretiny študentov si radšej vyberie vysokú školu v zahraničí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Takmer dvaja z troch mladých vo veku od 18 do 25 rokov zvažuje štúdium v zahraničí alebo tam už študujú. Mladí odchádzajú za vyššou kvalitou škôl (92 percent), pre lepšie uplatnenie sa v budúcnosti na trhu práce (60 percent) alebo si chcú život v zahraničí vyskúšať (44 percent).

Vyplýva to z prieskumu Slovenskej sporiteľne, ktorý sa uskutočnil v apríli tohto roku na vzorke 700 respondentov.

Ambície zmeniť Slovensko k lepšiemu

Určite sa neplánuje vrátiť na Slovensko osem percent opýtaných študentov a 23 percent skôr nie. Určite sa chce vrátiť šesť percent a skôr chce prísť späť na Slovensko 24 percent.

Odpovedať nevedelo 39 percent opýtaných študentov. „Takmer tretina odchádza aj preto, aby získala lepšie jazykové schopnosti a menej ako štvrtina na základe odporúčania od kamarátov,“ doplnil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Iba tretina mladých má jasno v tom, že sa chce vrátiť domov, pričom až polovica rodičov by si želala návrat ich detí späť na Slovensko.

„Rodina je pre mladých jednoznačne kľúčová – domov by sa vrátili predovšetkým kvôli rodine a priateľom (72 percent), aby si založili vlastnú rodinu (35 percent) či zmenili Slovensko k lepšiemu (27 percent). Od návratu ich naopak odrádzajú nízke platy, politická situácia, korupcia či nižšia životná úroveň,“ vysvetlil Horňák.

Lepšie uplatnenie za hranicami

Podľa prieskumu takmer každý šiesty rodič dokáže vykryť vzdelanie detí z bežného rozpočtu. Na štúdium svojich detí má zriadené investičné sporenie takmer pätina rodičov, klasické sporenie 17 percent.

Odloženú sumu bokom má takmer desatina opýtaných. Z prieskumu tiež vyplýva, že až 85 percent rodičov potvrdilo, že má deti v zahraničí alebo zvažuje ich tam poslať.

Práca v zahraničí je pre mladých atraktívna. Iba 12 percent o nej vôbec neuvažuje. Naopak, v zahraničí plánuje pracovať 32 percent a nad prácou v zahraničí sa zamýšľa 46 percent opýtaných.

Zamestnanie v zahraničí zvažujú ľudia najmä pre vyšší zárobok (85 percent), získanie lepších jazykových schopností (61 percent). Život v zahraničí by si chcelo vyskúšať 51 percent respondentov. Viac ako polovica pritom plánuje ostať v zahraničí roky či dlhodobo.

Návrat domov

Mladí na štúdium a prácu v zahraničí preferujú najmä Českú republiku (44 percent). Nasleduje Nemecko, Rakúsko a Veľká Británia. Pracovať v zahraničí plánuje viac ako polovica opýtaných roky či dokonca dlhšie.

Za posledných 15 rokov opustilo Slovensko viac ako 300-tisíc prevažne mladých ľudí. „Chceme ľudí povzbudiť k tomu, aby verili v budúcnosť na Slovensku, aby sa na našu krajinu pozerali s optimizmom a realizovali si tu svoje sny. Preto sme sa rozhodli mladých motivovať, aby sa vrátili domov,“ skonštatovala riaditeľka Brand Hubu Slovenskej sporiteľne Dáša Juríková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa