Opatrenia považujú učitelia za dôležité, z hľadiska ochrany zamestnancov sú však nedostatočné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenská komora učiteľov (SKU) vníma prijaté opatrenia ako potrebné, ale nedostatočné z hľadiska ochrany zamestnancov škôl, školských zariadení, žiakov, študentov a ich rodín. Uviedla to vo svojom vyhlásení k prijatým opatreniam, ktoré v tlačovej správe poskytol prezident SKU Vladimír Crmoman.

Vyzvali ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS), aby rešpektoval závery odborného konzília, týkajúce sa prevádzky škôl a školských zariadení a uviedol ich odporúčania k zastaveniu šírenia pandémie COVID-19 do praxe.

Otvorené školy

Vláda v stredu 24. novembra vyhlásila núdzový stav na 90 dní platný od dnešného dňa s dvojtýždňovým zákazom vychádzania. Minister hospodárstva SR a líder strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík po rokovaní vlády 24. novembra povedal, že si uplatnili právo veta, čím docielili, že školy nebudú zavreté.

Doplnil, že v strane sú za to, aby boli školy otvorené, ale zároveň súhlasia s tým, aby bolo testovanie na školách povinné.

Riskantný krok

Crmoman podotkol, že v SKU považujú veto strany SaS za riskantný krok. „Nesúhlasíme s nerešpektovaním vedeckých autorít v konzíliu odborníkov, ktorí navrhovali prerušiť prezenčné vyučovanie. Navrhované krátke obdobie dištančnej výučby by nemalo až taký katastrofálny vplyv na vedomosti žiakov, ako prezentuje strana SaS. Žiaci v súčasnosti neustále prichádzajú na krátky čas do škôl, aby sa vzápätí vrátili opäť na dištančné vzdelávanie,“ konštatovali.

Zároveň poukázali na to, že učitelia po kontakte s pozitívnymi žiakmi pri dištančnom vzdelávaní naďalej ostávajú v škole a učia žiakov, ktorí sú v prezenčnej forme.

Zabezpečenie prevádzky

Organizáciu a priebeh výchovno-vzdelávacieho procesu označili za veľmi náročné a vyčerpávajúce. Zhodnotili, že zabezpečenie prevádzky škôl, hlavne zastupovania za chorých kolegov, sa stáva neúnosné.

Upozornili, že napriek ich viacerým výzvam vláda doteraz nezabezpečila distribúciu antigénových samotestov, respirátorov a ďalších ochranných pomôcok pre zamestnancov materských, základných a stredných škôl či školských klubov.

Agentúra SITA požiadala stranu SaS a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR o stanovisko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingRichard SulíkVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSaS Sloboda a Solidarita