Opoziční poslanci vyzývajú Fica, aby v súvislosti s bombovými hrozbami na školách zvolal bezpečnostnú radu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zľava: Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, predseda strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling, a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/ Milan Illík, Diana Černáková, koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko a strany Sloboda a Solidarita a Za ľudí vyzývajú premiéra Roberta Fica, aby okamžite zvolal Bezpečnostnú radu Slovenskej republiky v súvislosti s hrozbami bombových útokov na školách.

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka zdôrazňuje, že takéto hrozby sú absolútne neakceptovateľné.

Tento pokračujúci jav sa nedá nazvať inak ako terorizmus a vláda by mala okamžite zasiahnuť. Robert Fico veľa rozpráva o mieri, bezpečnostné rady necháva zvolať vždy, keď mu to vyhovuje – dlažobné kocky po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, neznámy Tadžik tesne pred voľbami, ale keď treba zabezpečiť pokoj pre tisícky detí na Slovensku, k činu sa veľmi nemá,“ uviedol na sociálnej sieti a dodal, že naše deti a ich učitelia si zaslúžia bezpečné prostredie.

Bombové hrozby pokračovali

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling upozornil na to, že v pondelok vyhrážky bombovými útokmi pokračovali na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, ktorú museli evakuovať.

Teraz mi povedzte, čo robí vláda a čo robí premiér. Ja ho žiadam, aby zvolal bezpečnostnú radu, aby sa tam postavil a aby sa tam postavil minister vnútra, minister školstva a reálne povedali, aká je situácia,“ povedal dnes v Rádiu Expres.

Vláda by podľa neho mala čím skôr informovať verejnosť, školy, učiteľov aj rodičov. Dodal, že mnohé školy museli vyhadzovať obedy, keďže žiaci boli evakuovaní.

Vláda je paradoxne ticho

Zároveň pripomenul, že vláda nedávno urobila „divadlo“ v súvislosti s migrantmi, ktoré stálo milión eur, no teraz je, paradoxne, ticho.

Robili si tam videá, chytili nula migrantov a potom tu je ohrozenie našich najmenších, 1 500 základných škôl, vysoká škola – a všetci sú ticho. Nechali štátnu tajomníčku Luciu Kurilovskú, aby povedala, že všetko je v poriadku a že osem pyrotechnikov na celom Slovensku pozrelo tie školy,“ povedal exminister školstva Gröhling a dodal, že je presvedčený, že bombové vyhrážky, ktoré prišli z ruských e-mailov, sú súčasťou ruskej hybridnej vojny na území Európy.

Naznačil, že bezpečnostná hrozba existuje aj v súvislosti s jeho osobou, no nechcel to bližšie špecifikovať.

Teraz sme mali jedno stretnutie ohľadom mojej bezpečnosti, tak uvidíme, ako to dopadne,“ povedal.

Ohrozená bezpečnosť ľudí

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová poukazuje na to, že minulý týždeň sa vláda vyjadrila, že má vyhrážky bombovými útokmi na školy pod kontrolou, no hrozby pokračujú aj v pondelok.

Nikdy predtým nebola takto ohrozená bezpečnosť ľudí na Slovensku, keďže hromadným vyhrážkam bombovými útokmi čelia súdy, firmy, škôlky, školy a najnovšie aj vysoké školy. Robert Fico mal už minulý týždeň zvolať Bezpečnostnú radu SR, veď ide o bezpečnosť, výučbu a najmä psychickú pohodu detí a mladých ľudí na školách,“ vyhlásila.

Vláda nič nerobí

Ako ďalej dodala, keď treba zrušiť špeciálnu prokuratúru, zvýšiť si platy alebo zrušiť preplácanie zdravotnej starostlivosti na zuby – to vie vláda konať expresne, zo dňa na deň.

Keď ide o bezpečnosť detí, tak vláda nič nerobí – od ministra Richarda Rašiho, ktorý má na starosti kybernetickú bezpečnosť, cez šéfa SIS až po Roberta Fica, ktorý sa venuje veciam, ktoré sú pre Slovensko absolútne nepodstatné,“ uzavrela Remišová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingLucia KurilovskáMichal ŠimečkaRichard RašiRobert FicoVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada SRProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSIS Slovenská informačná službaSlovenská technická univerzita v BratislaveZa ľudí