Otvorený dialóg s ministerstvom nezmazal obavy VŠMÚ, strach z politizácie pretrváva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Proti novele zákona o vysokých školách je aj Vysoká škola múzických umení v Bratislave. Foto: www.facebook.com

Vysoká škola múzických umení v Bratislave (VŠMU) má aj napriek otvorenému dialógu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) s reprezentáciami vysokých škôl obavy z politizácie vysokého školstva. Informoval o tom prorektor pre zahraničie, styk s verejnosťou a projektovú činnosť VŠMU Matúš Benža.

Škola tak reagovala na stretnutie predstaviteľov rezortu školstva so Slovenskou rektorskou konferenciou, Radou vysokých škôl a Študentskou radou vysokých škôl. Ministerstvo po stretnutí deklarovalo nielen záujem, aby viedlo dialóg s predstaviteľmi orgánov reprezentácií vysokých škôl, ale aj návrh novely prepracovať.

S návrhom novely nesúhlasia

Ako poznamenal Benža, budú veriť, že ide o signál ochoty ministerstva vstúpiť do skutočnej diskusie, v ktorej budú navrhované zmeny transparentne artikulované a prijateľne zdôvodnené.

„Konštatujeme však, že napriek otvoreniu dialógu s reprezentáciami vysokých škôl, zbaviť sa obáv pomôže len jasný krok k opusteniu od úmyslov, ktoré likvidujú základné princípy akademickej autonómie a samosprávy a vo svojej podstate neskrývane deklarujú záujem kontrolovať a ovládať apolitický priestor akademickej pôdy politickými nominantami,“ vysvetlil.

VŠMU s návrhom novely zákona, ktorý bol predstavený 23. februára, nesúhlasí. Podľa nich vznikala bez transparentnej a otvorenej diskusie medzi predstaviteľmi ministerstva a akademickou obcou. „Plne si uvedomujeme nebezpečenstvo zásadných zmien v organizácii a kompetenciách orgánov akademickej samosprávy, ktoré predkladaná novela naznačuje,“ uviedol Benža.

Vstup štátnej moci by bol neopodstatnený

Podotkol, že návrh tak pripravuje pôdu pre ohrozenie akademických slobôd, neopodstatnený vstup štátnej moci na akademickú pôdu a jej následnú politizáciu. Dodal, že novela tak výrazným spôsobom devastuje výdobytky spoločenských zmien, ktoré priniesol november 1989.

Proti plánovanej reforme ministerstva sa za posledných pár dní postavilo viacero vysokých škôl. Ako prvý v súvislosti so zverejneným návrhom novely vysokoškolského zákona vyhlásil štrajkovú pohotovosť Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave, a to v piatok 26. februára. Následne začiatkom týždňa v pondelok 1. marca vstúpila Univerzita Komenského (UK) v Bratislave do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl.

K jej protestu sa pridala aj Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, Slovenská technická univerzita (STU) či Prešovská univerzita v Prešove. K novele sa vyjadrilo viac ako desať ďalších vysokých škôl. Medzi nimi napríklad Technická univerzita (TUKE) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach či Akadémia umení v Banskej Bystrici.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRada vysokých škôlSlovenská rektorská konferenciaŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl