Počet výpovedí učiteľov zo ZŠ Hurbanova v Martine pribúda, ale nová riaditeľka nemá obavy

Foto: ilustračné, Getty Images


Počet výpovedí zamestnancov Základnej školy s materskou školou (ZŠ s MŠ) Hurbanova rastie, k pôvodným 27 výpovediam pribudlo ďalších sedem. Učitelia najväčšej z martinských základných škôl týmto spôsobom vyjadrujú nespokojnosť s vymenovaním Evy Královancovej za riaditeľku školy k 1. januáru 2020.

Druhý protest

V stredu 15. januára večer organizujú nespokojní učitelia v poradí druhý protest, samotná riaditeľka tvrdí, že výchovno-vzdelávací proces nie je ohrozený a eviduje viacero žiadostí o prijatie do zamestnania.

Časť učiteľov ZŠ s MŠ Hurbanova v Martine dala najavo svoju nespokojnosť s výsledkom konkurzu, ktorý sa uskutočnil 5. decembra 2019, ešte pred Vianocami.

Hoci sa k tejto téme viedla diskusia aj na následnom rokovaní mestského zastupiteľstva, nič to nezmenilo na fakte, že primátor Ján Danko vymenoval víťazku výberového konania Evu Královancovú do funkcie riaditeľky.

Tesný výsledok 7:6 v tajnom hlasovaní Danko nekomentoval, svoje rozhodnutie zdôvodňoval tým, že zápisnicu z výberového konania podpísalo všetkých 13 členov výberovej komisie.

Škola ďalej funguje

Tridsiatka učiteľov, ktorí podali výpovede, poukazuje predovšetkým na fakt, že ich zástupcovia v školskej rade nehlasovali tak, ako si väčšina pedagógov želala, a teda v prospech Královancovej protikandidátky Renáty Mračkovej, doterajšej zástupkyne riaditeľa.

Nová riaditeľka nemá napriek 34 výpovediam, z ktorých väčšinu podali učitelia ZŠ, obavy o ďalšie fungovanie školy. „Škola ďalej funguje, nehrozí jej zánik. Dostávam žiadosti o späťvzatie výpovede a každú jednu z nich budem posudzovať individuálne. Okrem toho nám chodia aj ďalšie žiadosti o prijatie do zamestnania,“ vyhlásila Královancová.

Ako pre agentúru SITA potvrdila jedna z organizátoriek protestu Lucie Hončová, protest sa bude konať na parkovisku v blízkosti areálu školy o 17:00.

„Pripravený máme zoznam rečníkov, avšak k mikrofónu sa určite bude môcť dostať každý, kto by sa chcel k problematike vyjadriť, či už s naším postupom súhlasí, alebo nie,“ uviedla Hončová. Tá potvrdila, že z 34 výpovedí sa 26 týka učiteľov základnej školy a 7 učiteliek materskej školy.

Účasť primátora Danka

Otázna je tiež účasť primátora Danka na proteste, od hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej sme získali k vzniknutej situácii stanovisko vedenia mesta.

„Kompetentní pracovníci mesta Martin od prvého dňa od nástupu novej riaditeľky ZŠ s MŠ Hurbanova kontrolujú zabezpečovanie pedagogického procesu. Monitorovanie situácie sa uskutočňuje každodenne a mesto je taktiež pravidelne informované všetkými zainteresovanými subjektmi. Včera (v pondelok, pozn. SITA) sa uskutočnilo stretnutie vedúcej školského odboru a viceprimátorky mesta Martin Tatiany Červeňovej so všetkými pracovníkmi školy, kde sa diskutovalo o súčasnom stave a postojoch zainteresovaných skupín,“ uvádza sa v stanovisku.

Znepokojenie nad situáciou v najväčšej martinskej škole vyjadrila aj Slovenská komora učiteľov (SKU). „Stav, v ktorom viac ako 30 zamestnancov dáva na protest proti voľbe výpoveď, možno označiť za alarmujúci a vyžaduje si okamžité riešenie na úrovni zriaďovateľa a rady školy. Vyzývame preto týchto aktérov, aby si vypočuli oprávnené záujmy zamestnancov, aby umožnili nezávislú autoevaluáciu školy medzi rodičmi, žiakmi a zamestnancami za účelom zistenia skutkového stavu a konali predovšetkým v ich záujme a v súlade so zákonom,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA sprostredkoval Vladimír Crmoman z SKU.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva KrálovancováLucie Hončová