Pre zhoršenú epidemickú situáciu zatvorili v Banskobystrickom kraji 16 školských zariadení

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vzhľadom na zhoršenú epidemickú situáciu vo výskyte respiračných ochorení bol v Banskobystrickom kraji prerušený výchovno-vzdelávací proces v ôsmich okresoch, kde zatvorilo svoje brány 16 materských alebo základných škôl.

Ako informuje banskobystrický regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) na svojej webovej stránke, v 49. kalendárnom týždni bolo spolu hlásených 7 764 akútnych respiračných ochorení (ARO), čo je oproti minulému týždňu nárast o 40 %. Z toho bolo chrípke podobných (CHPO) 738 ochorení, čo predstavuje výskyt vyšší o 60,5 %.

Zavreté materské a základné školy

Zatvorené sú tri materské školy (MŠ) a dve základné školy (ZŠ) v Banskobystrickom okrese, dve ZŠ v Banskoštiavnickom okrese, spojená MŠ a ZŠ v okrese Brezno, dve MŠ v okrese Lučenec, jedna ZŠ a jedna MŠ vo Veľkokrtíšskom okrese, jedna MŠ v Žarnovickom okrese, tri základné školy v okrese Žiar nad Hronom a jedna trieda ZŠ v okrese Zvolen.

Viac o téme: Koronavírus

Najvyššia chorobnosť na ARO bola zaznamenaná v okresoch Brezno a Banská Bystrica, najnižšia v okrese Veľký Krtíš. Najviac ochorení na CHPO zaznamenali hygienici v okrese Brezno, pričom v okrese Detva nebol zaznamenaný žiadny výskyt tohto ochorenia.

Počet pozitívnych berú s rezervou

Lokálne epidémie CHPO s chorobnosťou nad 150 prípadov na 100-tisíc obyvateľov boli zaznamenané v okresoch Brezno, Banská Bystrica, Žiar nad Hronom, Poltár, Revúca a Lučenec. Najvyššia chorobnosť na CHPO bola hlásená vo vekovej skupine 15- až 19-ročných,“ konkretizuje regionálna hygienička Zora Kľocová Adamčáková.

V uplynulom týždni zaznamenali hygienici v Banskobystrickom kraji 126 prípadov na ochorenie COVID-19. Za okres Banská Bystrica bolo vykázaných 40 prípadov a za okres Brezno 11 prípadov. „Počet prípadov COVID-19 treba brať s rezervou, nakoľko ochorenie pri variante omikron má miernejší priebeh, s čím súvisí nižší počet testovaných osôb,“ uzavrela hygienička.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zora Kľocová Adamčáková
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva