Prešovský kraj modernizuje školské vzdelávacie programy, vyškolil už 80 pedagógov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) je jediným poskytovateľom programu inovačného vzdelávania pedagógov na Slovensku. Zacielil ním na modernizáciu školských vzdelávacích programov a vylepšovanie kvality stredného školstva. Kraj v akreditovaných programoch vyškolil už 80 pedagógov, ktorí v týchto dňoch realizujú záverečné skúšky.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, kraj ako zriaďovateľ 68 stredných škôl akreditoval program pre inovačné vzdelávanie na ministerstve školstva v roku 2023 s cieľom vyjsť v ústrety pedagogickým zamestnancom v otázke tvorby a sprehľadnenia existujúcich školských vzdelávacích programov.

Už prebiehajú záverečné skúšky

V súčasnosti má v programe vyškolených prvých 80 pedagógov z desiatich župných škôl, ktorí v týchto dňoch skladajú záverečné skúšky. Program prebiehal formou 50-hodinového vzdelávania, vrátane vypracovania dištančných úloh a záverečných prezentácií pred hodnotiacou komisiou.

Po aplikácii získaných poznatkov sa vzdelávacie programy zásadne zmenili obsahovo. Redukoval sa aj ich rozsah, čo prispelo k prehľadnosti školských dokumentov.

Program je zameraný na dve časti

„Program sa zameriava na legislatívnu aj praktickú časť tvorby vzdelávacích programov a zahŕňa tipy, ako nadviazať a rozšíriť spoluprácu so zamestnávateľmi. Ďalšia tzv. mäkká časť vzdelávania cielila už na samotné prijatie zmeny a efektívnu spoluprácu v podmienkach školy,“ uviedla Jeleňová.

PSK plánuje požiadať o akreditáciu ďalších programov inovačného vzdelávania, ktoré budú prispôsobené aktuálnym potrebám pedagogických zamestnancov, žiakov a zamestnávateľov. Zároveň budú zvyšovať kvalitu odborného vzdelávania v regióne. Program bude naďalej ponúkaný všetkým stredným odborným školám v Prešovskom samosprávnom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Jeleňová