Prezidentka Čaputová odobrila právomoc ministra školstva presúvať a rušiť maturity

Zľava: Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas ich stretnutia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 25. marec 2020. Foto: SITA/Kancelária prezidentky SR

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) bude mať oprávnenie posúvať termíny maturitných skúšok či Testovania 9 alebo ich pre daný školský rok úplne zrušiť. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní, ktorú v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Novela v skrátenom konaní

Ide o zmenu, ktorá je reakciou na vyhlásenie mimoriadnej situácie a núdzového stavu z dôvodu šírenia koronavírusu na Slovensku. Novelu schválil parlament v skrátenom konaní v utorok 121 hlasmi.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa prijatej novely môže minister školstva rozhodnúť o zmene termínov rozhodujúcich pre organizáciu školského roka.

Týkajú sa najmä obdobia školského vyučovania a školských prázdnin, podávania žiadostí o prijatie na predprimárne vzdelávanie a zápis dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.

Viacero nových právomocí

Okrem posunu termínov dostane minister oprávnenie zrušiť časti záverečnej skúšky, maturitnej skúšky, záverečnej pomaturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky, respektíve formy maturitnej skúšky, prípadne zrušiť Testovanie 9.

Taktiež ide o klasifikáciu žiakov základných a stredných škôl, riadne skúšobné obdobie a mimoriadne skúšobné obdobie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky, záverečnej pomaturitnej skúšky a absolventskej skúšky.

Týka sa to taktiež prihlasovania na maturitnú skúšku, na jej opravný termín a schvaľovania zadaní alebo tém na ňu.

Medzi termíny, ktoré môže minister ovplyvniť, parí aj podávanie prihlášok na vzdelávanie na strednej škole a ich prijímacie skúšky a taktiež prijímacie skúšky do základných umeleckých škôl.

Obmedzenia v krajine

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia škôl do odvolania.

Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami.

Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00. Zavádza sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.

Aktuálne je na Slovensku potvrdených 216 prípadov koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR