Program akadémie vied a ministerstva školstva umožňuje žiakom pracovať ako skutočný vedec

Foto: ilustračné, Getty images

Žiaci môžu v rámci programu Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pracovať na príprave svojich projektov, či už v rámci olympiád alebo Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ), pomocou prístrojov na úrovni skutočného vedca.

Ako priblížilo ministerstvo v tlačovej správe, Systémový program pre komplexné poznanie a kritické myslenie má za cieľ zážitkové vyučovanie aj väčšie prepojenie vzdelávacieho obsahu s každodenným životom.

Program už priniesol aj prvé výsledky

Program je vytváraný v úzkej spolupráci s významnými slovenskými odborníkmi, ako aj jednotlivými školami. Ministerstvo konštatovalo, že príprava a vedenie študentov priniesli už prvé výsledky.

V rámci školských olympiád organizovaných pod Slovenským inštitútom mládeže – Iuventou získala prvé miesto v krajskom kole a Cenu dekana Prírodovedeckej fakulty UK v celoštátnom kole študentka tretieho ročníka Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici Alexandra Strelcová.

„Študentka mala možnosť pracovať na téme proteomických analýz energeticky zaťaženého myokardu a aspoň na chvíľu si tak vyskúšala prácu ozajstného vedca,“ spresnil Miroslav Ferko z Ústavu pre výskum srdca Centra experimentálnej medicíny SAV.

Štátny tajomník pre vedu, výskum a vysoké školstvo Ľudovít Paulis (SaS) poznamenal, že dôležitou úlohou rezortu školstva je podpora rozvoja kritického myslenia a tvorivosti žiakov.

Organizujú Jarný tábor aj Letnú školu

Priblížil, že ich cieľom je to robiť so zameraním sa na ich vedecké myslenie, praktické experimentovanie, porozumenie tomu, ako poznanie vzniká a využitie získaných poznatkov v reálnom svete.

Ďalšími nástrojmi z dielne SAV na rozvoj vedeckého myslenia sú aj Jarný tábor a Letná škola mladých vedcov a rozvoj kritického myslenia je súčasťou aj pripravovanej kurikulárnej reformy.

„V súčasnosti dokončujeme tvorbu ukážkových zostáv pre zážitkové vyučovanie na základných školách, ktoré umožnia žiakom jednoduchšie pochopiť preberané učivo,“ objasnil riaditeľ Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV Martin Nosko.

Ústavy SAV, ktoré sú zapojené do programu kritického a vedeckého myslenia, vytvárajú pre študentov a pedagógov súbor pracovných pomôcok na biológiu, fyziku či technickú výchovu, všetko aj spolu s metodickými príručkami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít PaulisMartin NoskoMiroslav Ferko
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAV Slovenská akadémia vied