Rakúsy budú domovom prvej rómskej národnostnej školy. Pilotný projekt Druckerovho ministerstva prispeje aj k boju proti segregácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: archívne, SITA/Amnesty International
Tento článok pre vás načítala AI.

V obci Rakúsy pri Kežmarku vznikne pilotná rómska národnostná škola. Podľa ministerstva školstva predstavuje projekt významný krok k podpore skvalitnenia rómskeho národnostného školstva na Slovensku.

Ako v pondelok informoval rezort školstva, podľa údajov z Atlasu rómskych komunít z roku 2019 žije na Slovensku približne 450-tisíc obyvateľov rómskeho pôvodu, pričom 60 percent z nich používa doma primárne rómsky materinský jazyk. Napriek tomu v krajine existuje len málo škôl s vyučovaním rómskeho jazyka a žiadna škola, kde by bol rómsky jazyk vyučovacím jazykom.

Memorandum o spolupráci

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, obec Rakúsy, Prešovská univerzita v Prešove a Asociácia škôl s vyučovaním rómskeho jazyka podpísali za účelom zriadenia školy memorandum o spolupráci. Cieľom je zmeniť súčasný stav a vytvoriť podmienky pre vzdelávanie v materinskom jazyku Rómov. Podľa ministra školstva Tomáša Druckera ochrana a podpora rozvoja národnostných menšín je prirodzeným poslaním pri formovaní modernej spoločnosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Považujem za osobitne dôležité, aby sme vytvorili priestor pre vzdelávanie detí z národnostných menšín v ich materinskom jazyku, vrátane rómskych detí. Preto sme sa rozhodli podporiť vytvorenie pilotnej rómskej národnostnej školy v obci Rakúsy. Chceme vyskúšať pilotné intervencie v tejto oblasti smerujúce k rozšíreniu a skvalitneniu vzdelávania v materinskom jazyku aj pre rómske deti,“ uviedol.

Pomoc v boji proti segregácii

Pilotná základná škola v obci Rakúsy umožní rómskym deťom nielen vzdelávanie v ich materinskom jazyku, ale má ambíciu prispievať aj k boju proti segregácii. Rozvoj vzdelávania v rómskom jazyku predstavuje podľa rezortu ďalší krok k etablovaniu rómskej národnostnej menšiny ako štandardnej národnostnej menšiny na Slovensku.

Memorandum bolo uzavreté na obdobie šiestich rokov a jednotlivé strany deklarovali, že vyvinú maximálne úsilie na plnenie jeho cieľov.

„Tento projekt má potenciál pozitívne ovplyvniť životy detí z rómskych komunít a prispieť k zachovaniu a rozvoju rómskej identity, jazyka, kultúry a tradícií. Zároveň je to aj krok ku skvalitneniu národnostného školstva na Slovensku,“ informovali z odboru komunikácie a marketingu ministerstva školstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva SRPrešovská univerzita v Prešove