Rektori žiadajú stiahnutie novely zákona o vysokých školách, nezodpovedá výsledku rokovaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 26. októbra 16:48

Rektori požadujú stiahnuť novelu zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu. Jednomyseľne konštatovali, že predložený návrh úprav vysokoškolskej legislatívy nezodpovedá obsahu ani výsledkom rokovaní kontaktnej skupiny.

Vyplýva to z utorkového zasadnutia rozšíreného prezídia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) za účasti členov kontaktnej skupiny pre novelizáciu vysokoškolskej legislatívy. Komuniké zo zasadnutia poskytla referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková.

Kontaktná skupina ako zásterka

Dodala, že prezídium SRK spoločne s ďalšími reprezentáciami vysokých škôl zvoláva na štvrtok 28. októbra o 9:00 tlačovú konferenciu na pôde Univerzity Komenského v Bratislave. Plánujú na nej podrobne zdôvodniť svoje postoje a oznámiť ďalšie svoje kroky.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR využilo kontaktnú skupinu ako zásterku na presadzovanie svojich politických zámerov. S takýmto prístupom sa zástupcovia rektorov nevedia stotožniť a ďalej sa na stretnutiach kontaktnej skupiny nebudú zúčastňovať. Prítomní zástupcovia rektorov konštatujú, že vedenie ministerstva vedome podsúva verejnosti nepravdivé informácie, a preto stratilo ich dôveru. Z tohto dôvodu spolu s ostatnými reprezentáciami vysokých škôl oslovia priamo predsedu vlády SR,“ uviedlo SRK.

Diskusia so sedemčlennou skupinou

Podľa odboru komunikácie a marketingu ministerstva školstva pripravený dokument reflektuje veci, ktoré boli diskutované na kontaktnej skupine.

„Hoci kontaktná skupina návrh ako celok neodobrovala. Na základe podpory jednotlivých ideí, ale najmä ich argumentačné zdôvodnenia a realizovateľnosti, sme pripravili uvedený návrh. Mnohé zmeny, či už vo VŠ v zahraničí, alebo aj v iných segmentoch v SR sa najprv stretli s počiatočnou nevôľou, ale potom sa ukázalo, že boli potrebné a prínosné,“ reagovalo ministerstvo pre agentúru SITA.

Ministerstvo školstva o novej verzii zákona diskutovalo so sedemčlennou skupinou, ktorá vznikla 5. marca. Tvorili ju okrem zástupcov SRK aj reprezentanti Rady vysokých škôl SR (RVŠ SR), Študentskej rady vysokých škôl, Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl SR, ako aj zástupcovia ministerstva.

Pripravovanú novelu totiž vysoké školy dôrazne odmietli a považovali ju za snahu o politické ovládnutie vysokého školstva na Slovensku.

Výsledok viac ako rok trvajúcej debaty

Finálna verzia návrhu vysokoškolského zákona ministerstva školstva sa pritom vtedy nedostala do legislatívneho procesu. Do medzirezortného pripomienkového konania ju teraz ministerstvo predložilo 22. októbra.

Štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis (SaS) na tlačovej konferencii pri predstavovaní novely poznamenal, že vzišla z debát so zástupcami akademickej obce. Dodal, že ministerstvo s vysokými školami o vysokoškolskom zákone debatovalo viac ako rok a pol. „Predpokladám, že ešte je nejaký priestor pre úpravu. Budem rád, keď v diskusiách budeme ešte pokračovať,“ povedal.

Minister školstva Branislava Gröhlinga (SaS) na danej konferencii konštatoval, že v rámci štandardného procesu by sa malo vysloviť, ktorý paragraf či opatrenie môže spôsobiť politizáciu. Teda je potrebné povedať, čo z toho je konkrétne zle a nie odsúdiť celú novelu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav GröhlingĽubica BenkováĽudovít Paulis
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROZPSAV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedyRVŠ Rada vysokých škôl SRSlovenská rektorská konferenciaŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl