Rezort školstva pripravuje reformu vzdelávania, do diskusie sú prizvaní odborníci aj rodičia

Cieľom tejto reformy je pripraviť žiakov na život v 21. storočí. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Rozvoj digitálnych zručností, kritického myslenia žiakov ako aj nové stratégie učenia sa, ktoré budú viesť žiakov k používaniu poznatkov v bežných situáciách, majú byť cieľmi pripravovanej reformy obsahu vzdelávania z dielne rezortu školstva.

Tri vzdeláviacie oblasti

Ako ďalej ministerstvo informovalo v tlačovej správe, na príprave navrhovaných zmien sa podieľalo viac než 300 odborníkov. Ku konečnej podobe reformy nazvanej „Vzdelávanie pre 21. storočie“ môžu prispieť aj rodičia, učitelia a odborníci z oblasti školstva prostredníctvom deviatich online podujatí, ktoré organizuje Štátny pedagogický ústav.

Prezentácie sú podľa ministerstva rozdelené podľa vzdelávacích oblastí, napríklad „Umenie a kultúra“, „Človek a spoločnosť“ alebo „Jazyk a komunikácia“.

Zúčastniť sa na nich môžu tiež zástupcovia zriaďovateľov základných škôl, zamestnávatelia, zástupcovia materských, stredných škôl a vysokých škôl, ktoré pripravujú budúcich učiteľov a taktiež zástupcovia mimovládnych organizácií.

Príprava detí na život

„Cieľom tejto reformy je pripraviť žiakov na život v 21. storočí. Teší ma, že táto reforma je iná než tie doterajšie,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Po prvýkrát je podľa neho navrhovaná reforma tvorená zdola, ľuďmi z praxe, učiteľmi a riaditeľmi a po prvýkrát je otvorená na diskusiu a pripomienkovanie odborníkom, pedagógom, ale aj verejnosti a rodičom.

„A po prvýkrát pri jej zavádzaní nebudú školy samy, ale budú im pomáhať skúsení učitelia a riaditelia z praxe ako mentori,“ doplnil minister.

Pre záujemcov o účasť na diskusiách je podľa rezortu školstva potrebná registrácia. Následne im bude deň pred konaním podujatí odoslaný link na prihlásenie. Kompletný zoznam a časový harmonogram prezentácií je zverejnený na webovej stránke vzdelavanie21.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva SRŠtátny pedagogický ústav (ŠPÚ)