Rodičia žiakov aj učitelia budú potrebovať negatívny test na koronavírus (video)

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (uprostred) počas tlačovej besedy na tému: Otváranie škôl. Bratislava, 3. február 2021. Foto: SITA/Jana Birošová,
  • aktualizované 3. februára 16:25

Všetci zamestnanci škôl, ktorí budú učiť prezenčne, budú potrebovať negatívne testy. Ako na tlačovej konferencii uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), bez testu totiž nebudú môcť vstúpiť na pracovisko. Minister upozornil, že najmenej sedem dní starý negatívny test budú potrebovať aj rodičia žiakov.

Kto bude môcť poberať OČR?

Podotkol, že žiaci, ktorých rodičia nepustia do školy, sa musia naďalej vzdelávať dištančne. Žiak tak bude mať dlhodobo ospravedlnenú absenciu.

Viac o téme: Koronavírus

Avšak rodičia, ktorí deti nepustia, aj keď budú môcť do školy ísť, nemôžu naďalej poberať OČR. Negatívny test by mal mať aj žiak strednej školy v končiacom ročníku.

Školy môžu zriadiť aj vlastné MOM-ky

Do škôl sa od pondelka 8. februára za dodržania sprísnených podmienok vrátia žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl a končiaceho ročníka stredných škôl.

Škola sa bude môcť slobodne rozhodnúť, či v pondelok prezenčnú výučbu spustí. Gröhling tiež ozrejmil, že školy nemusia pretestovať rodičov ešte pred 8. februárom, ale termín testovania si môžu určiť podľa vlastných možností. Minister by mal o tom ešte diskutovať so samosprávnymi združeniami.

Učitelia, rodičia a žiaci sa môžu pretestovať napríklad aj v mobilných odberových miestach (MOM). Podľa informácií Ministerstva zdravotníctva SR funguje na Slovensku 349 MOM a na testovanie sa dá prihlásiť aj cez internet.

Minister školstva uviedol, že školy by si mohli zriadiť aj vlastné MOM alebo sa dohodnúť s iným MOM. Do dnešného dňa si školy cez okresné úrady objednali 350-tisíc antigénových testov pre žiakov, rodičov a zamestnancov. Rezort školstva bude týmto školám preplácať päť eur za jednu testovanú osobu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR