SaS chce prilákať bývalých športovcov do škôl, návrh poslancov im má pomôcť s atestáciou

Foto: ilustračné, Getty images

Motiváciu pre pôsobenie bývalých profesionálnych športovcov v školstve má priniesť novela zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Pre agentúru SITA to povedal poslanec Radovan Sloboda (SaS), ktorý je jeden zo spolupredkladateľov novely, o ktorej by mal parlament rokovať na februárovej schôdzi.

Majú odobrenie ministerstva školstva

Návrh rieši zaraďovanie pedagogických a odborných zamestnancov do kariérových stupňov, ako aj vykonávanie atestácií pre odborníkov z oblasti športu.

Novela je zameraná na to, aby ľudia, ktorí aktívne športovali a sú v slovenskom školstve, aby im bolo umožnené rýchlejšie získanie atestácie a lepšie mzdové ohodnotenie,“ povedal Sloboda. Na otázku, či majú poslanci na predloženie novely pozitívnu odozvu z rezortu školstva, Sloboda odpovedal, že keď pripravuje s kolegami návrh zákona, vždy sa konzultuje s príslušným ministerstvom. „Bez odobrenia ministerstvom školstva by sme ten zákon ani nepredkladali,“ poznamenal. Rezort školstva na otázku, ako vníma spomínanú novelu, nereagoval.

Atestácia za sedem rokov v najvyššej súťaži

Podľa návrhu novely riaditeľ môže školského trénera, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak pôsobil ako športovec najmenej sedem rokov v najvyššej celoštátnej súťaži, v obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR.

Rovnako môže riaditeľ učiteľa prvého stupňa základnej školy, učiteľa predmetu telesná výchova a športová výchova alebo školského trénera, ktorý má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžadované pre príslušnú kategóriu alebo príslušnú podkategóriu pedagogického zamestnanca, zaradiť do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pôsobil ako športovec najmenej sedem rokov v najvyššej celoštátnej súťaži, v obdobnej súťaži v zahraničí alebo v športovej reprezentácii SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radovan Sloboda
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSaS Sloboda a Solidarita