SaS opäť vetovala návrh na zvýšenie platov učiteľov, Gröhling podľa Matoviča chráni výrobcov alkoholu a bohaté firmy

Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 22. júna 19:09

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) pred rokovaním vlády vyhlásil, že koaličná strana Sloboda a solidarita (SaS) opäť vetovala zvýšenie platov učiteľov. Zároveň podotkol, že návrh na zvýšenie platov učiteľov na vládnu schôdzu predložil tretíkrát. Zhodnotil tiež, že sa nepatrí učiteľov „nechať v štichu“, a preto sa budú snažiť prísť s alternatívnym riešením.

„Vyslovene som upozornil ministra školstva, že to je posledná šanca pred prázdninami, keď môžeme tento zákon prijať v parlamente, keďže parlamentná schôdza ešte beží a je to posledná schôdza pred prázdninami,“ povedal Matovič s tým, že ide o poslednú šancu ako zvýšiť platy učiteľov od 1. júla o 150 eur.

Tvrdí, že napriek tomu minister školstva Branislav Gröhling (SaS) návrh vetoval. Vzniknutá situácia ho mrzí a konštatoval, že minister chráni výrobcov alkoholu, prevádzkovateľov hazardu a extrémne bohaté firmy.

Matovič žiadny návrh nepriniesol

Minister školstva vo svojom statuse na sociálnej sieti uviedol, že v stredu opätovne odzneli Matovičove klamstvá. Za lož označil to, že by opätovne vetoval zvyšovanie platov zamestnancov školstva.

„Igor Matovič na vládu nepriniesol žiadny návrh zákona na zvýšenie platov učiteľov. Takýto zákon sme nikto nevideli. Igor Matovič o ňom iba hovoril. Keď som žiadal, aby mi ho dal či ukázal, nestalo sa tak,“ napísal.

Minister školstva tvrdí, že v skutočnosti sa takýto návrh o akom hovorí Matovič ani nedá spojiť s vyššími daňami tak, ako si to minister financií predstavuje.

Platy môžu zvýšiť aj o 20 percent

Gröhling zhodnotil, že môžu byť len dva návrhy a Matovič teraz podmieňuje platy vyššími daňami, čím z učiteľov robí rukojemníkov pre svoje politické ciele.

Dodal, že každý jeden mesiac vyberie štát v priemere o 220 miliónov eur viac ako v roku 2021. Podľa šéfa rezortu školstva sa platy učiteľov z daňového nadvýberu dajú okamžite zvýšiť, a to nielen o 10 percent, ale aj o 20 percent. Konštatoval, že minister financií totiž na to dokázateľne financie má na svojom rezorte.

Gröhling ešte 15. júna potvrdil trojpercentné zvýšenie platov učiteľov k 1. júlu. Podľa jeho slov je zvyšovanie platov kryté a budú ho poskytovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingIgor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita