Škola so 70-ročnou tradíciou v Prešove opäť uspela v rebríčku INEKO, jej absolventi nemajú núdzu o prácu ani prijatie na vysokú školu

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Stredná priemyselná škola elektrotechnická (SPŠ) v Prešove, ktorej zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj (PSK), opätovne uspela v aktuálnom ročníku celoslovenského hodnotenia stredných odborných škôl. Patrí jej v ňom tretia priečka.

Dosiahnuté výsledky žiakov

V tridsiatke najlepších sú v kategórii odborných škôl aj ďalšie štyri vzdelávacie inštitúcie zriaďované PSK. Štyri župné školy sa presadili do hodnoteného poradia v kategórii gymnázií.

Ako informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, rebríček najlepších základných, stredných škôl aj gymnázií, zameraný na dosiahnuté výsledky žiakov v školskom roku 2021/2022, zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Prešovská SPŠ elektrotechnická

Medzi tromi najlepšími strednými odbornými školami na Slovensku sa opätovne umiestnila prešovská SPŠ elektrotechnická, ktorá získala z celkového počtu 10 bodov hodnotenie s priemerom 8,8. Najviac bodov (9,7) dosiahla v ukazovateli prijímania absolventov na vysoké školy a ich nezamestnanosti (9,0). V prípade maturít jej udelili 8,6 bodu a za mimoriadne úspechy 8,2.

Používatelia zhodnotili vyše štyrmi hviezdičkami z piatich možných kvalitu jej pedagógov a prostredie školy, štyrmi hviezdičkami prístup učiteľského zboru a vybavenie školy,“ doplnila Lehotská.

Škola so 70-ročnou tradíciou

Škola so 70-ročnou tradíciou v oblasti elektrotechniky a informačných i sieťových technológií, ktorá v roku 2022 získala titul Digitálna jednotka, sa pritom drží na popredných priečkach rebríčka INEKO dlhodobo. Prvenstvo v ňom získala okrem roka 2011/12 aj v hodnotení predchádzajúcich troch školských ročníkov.

Od roku 2012 sa umiestnila päťkrát na druhom a jedenkrát na treťom mieste,“ poznamenala Lehotská.

V aktuálnom hodnotení spomedzi župných škôl bodovali v kategórii stredných odborných škôl na 11. priečke SOŠ pedagogická z Levoče, na 13. mieste Hotelová akadémia O. Brucknera Kežmarok, na 22. priečke SOŠ pedagogická z Prešova a na 25. mieste Stredná priemyselná škola v Bardejove.

Kategória gymnáziá

V kategórií gymnázií je župné Gymnázium J. A. Raymana Prešov na 13. mieste, Gymnázium na Kukučínovej ul. v Poprade je 17., nasledujúca 18. priečka patrí Gymnáziu v Lipanoch a 23. miesto Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu Humenné.

Súčasťou hodnotenia škôl inštitútom INEKO boli dosiahnuté výsledky žiakov škôl, ich regionálna uplatniteľnosť a mimoriadne výsledky. Po dvojročnej prestávke bolo do hodnotenia zaradené aj celoplošné meranie písomnej časti maturít a v prípade základných škôl monitoringy piatakov i deviatakov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)