Školské potreby oproti minulému roku zdraželi. V papiernictvách môžete nechať až stovky eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Školské potreby sú tento rok drahšie ako vlani. Z údajov Štatistického úradu SR sú známe zatiaľ len ceny za júl. Ako ďalej konštatuje analytička 365.bank Jana Glasová, najväčšie nákupy sú však zrejme v auguste a na začiatku septembra.

Tí, ktorí nakupovali výbavu pre školákov už v júli, museli siahnuť hlbšie do vrecka. V medziročnom porovnaní totiž sledované školské potreby zdražovali.

Najdrahšou položkou je školská taška

Oproti júlu minulého roka sú drahšie hlavne školské 40 listové zošity, a to o 8 % a poznámkové bloky o 7 %. Približne 4 až 5 % si priplatíme aj pri nákupe výkresov, pier a pasteliek. Jednou z najdrahších potrieb pre školáka je nová školská taška, ktorá rodičov tento rok vyjde v priemere o 2 % drahšie ako vlani.

„Očakávame, že aj v auguste mohol prísť medziročný rast cien školských potrieb, a to kvôli zvýšenému dopytu zo strany rodičov. A podobný bude zrejme vývoj aj v septembri,“ uviedla Glasová.

V papiernictve môžete nechať stovky eur

Podľa Partners Group SK sa cena základnej výbavy pre prváka pohybuje od 180 eur vyššie. Ján Šuda zo spoločnosti radí, že rodinné financie je potrebné plánovať vždy vopred.

„Tí, čo si nechávajú prípravu na poslednú chvíľu a nakupujú všetky školské pomôcky naraz, môžu zostať prekvapení. Za zošity, štetce, pravítka a ostatné potreby môžu pri príprave viacerých detí do školy nechať v papiernictve vyše 300 eur,“ upozorňuje Šuda.

Rodičia musia počítať aj s poplatkami

Ako ďalej uviedol Adrián Bódis zo spoločnosti Immofinanz pre Slovenskú republiku, okrem nevyhnutných školských potrieb rodičia postupom času riešia poplatky za školské a mimoškolské aktivity, ktoré sa líšia v závislosti od školy, ročníka, v ktorom dieťa aktuálne je a podobne.

Počítať preto treba podľa neho aj s príspevkom rade rodičov, poplatkom za školský klub detí, triedny fond, obedy v školskej jedálni, odoberanie časopisov a poplatkami za školské výlety, neskôr aj za školu v prírode.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bankImmofinanzPARTNERS GROUP SKŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky