Školstvo krváca, tvrdí Šmilňák a KDH vyzýva poslancov, aby neblokovali reformu

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Kresťanskí demokrati žiadajú poslancov, aby odhodili stranícke tričká a mysleli na budúcnosť detí. Vyzývajú ich, aby neblokovali reformu školstva, pretože v prípade jej neschválenia hrozí, že slovenské školstvo príde o stovky miliónov eur z plánu obnovy a odolnosti.

Hlboko pod priemerom

Sú to prostriedky, o ktoré si Slovensko nemôže dovoliť prísť. V tlačovej správe to uviedlo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

„Školstvo krváca. Z nášho HDP doň putuje žalostných 4,6 percenta, čo je hlboko pod priemerom EÚ, zo škôl nám utekajú učitelia a v mnohých nie sú ani len telocvične. Ak sa poslanci nedohodnú, hrozí prepadnutie stoviek miliónov určených pre už aj tak enormne podvyživené školstvo,“ uviedol člen predsedníctva KDH a expert na školstvo Martin Šmilňák.

Čerpanie prostriedkov

Dodal, že najmä poslanci za stranu Sloboda a Solidarita svojimi požiadavkami ohrozujú celý proces reformy a čerpania prostriedkov z plánu obnovy.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) upozornila na výrazné zaostávanie slovenského systému vzdelávania. Tvrdí, že slovenské školstvo zaostáva aj v oblasti nadobúdania nových zručností, v digitálnej transformácii, a tiež v technológii etickej umelej inteligencie.

„Z dlhodobého hľadiska to môže tvoriť veľký problém pre ľudí pri nástupe na trh práce,“ dodala Lexmann.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin ŠmilňákMiriam Lexmann
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSaS Sloboda a Solidarita