Slovenská akadémia vied odporučila svojim organizáciám pozastaviť spoluprácu s ruskými partnermi

Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied (SAV) jednomyseľne odporučilo riaditeľom ústavov a centier SAV pozastaviť spoluprácu s ruskými projektovými partnermi.

Ako uviedla na webe akadémia vied, týmto krokom sa pripojili k stanovisku Univerzity Komenského v Bratislave z 2. marca.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Slovenská akadémia vied v žiadnom prípade neuplatňuje princípy kolektívnej viny, ale odmieta sa podieľať a finančne podporovať výskumy v rámci Ruskej federácie,“ objasnila SAV vo svojom stanovisku.

Univerzita sa rozhodla, že nebude vysielať ani prijímať žiadnych zamestnancov a študentov v rámci uzavretých zmlúv s ruskými partnermi. Tento krok sa dotkne napríklad aj spolupráce so Spojeným ústavom jadrových výskumov (SÚJV) v Dubne.

Spoluprácu stopli aj vysoké školy

Spoluprácu a spoločné aktivity s ruskými univerzitami a výskumnými ústavmi pozastavila na znak nesúhlasu s agresiou Ruskej federácie proti Ukrajine aj Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave. Oznámila to 3. marca.

Spoluprácu a realizáciu zmlúv so vzdelávacími a vedecko-výskumnými inštitúciami Ruska pozastavila aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Urobila tak v nadväznosti na rokovanie Rozšíreného kolégia rektora ešte 28. februára. Išlo o vyjadrenie hlbokého znepokojenia nad vývojom situácie na Ukrajine a nesúhlasu s vojenským útokom Ruskej federácie.

Dohody pozastavil aj rezort

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) rovnako tento týždeň pozastavilo svoje existujúce dohody s Ruskou federáciou. Rezort školstva má s Ruskom uzavreté medzinárodné zmluvy v oblasti vzdelávania, vedy a techniky a športu.

V oblasti vzdelávania ide o dve dohody a dva dodatky k dohode. V oblasti vedy a techniky ide o jednu dohodu a jedno memorandum. V oblasti športu je uzavreté jedno memorandum.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAV Slovenská akadémia viedSTU Slovenská technická univerzitaUK Univerzita Komenského v BratislaveUPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach