Spišská Nová Ves má slovenský unikát spomedzi škôl, SPŠ technická má za sebou projekty za milióny eur (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stredná priemyselná škola technická v Spišskej Novej Vsi. Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Stredná priemyselná škola technická v Spišskej Novej Vsi má za sebou niekoľko významných projektov v celkovej výške 3,1 milióna eur, vrátane realizácie vodozádržných opatrení.

Architektonickým skvostom je podľa mesta Spišská Nová Ves akademické átrium s jazierkom, dažďovými záhradami, vegetačnými stenami, kvetinovými záhonmi a drevenými pódiami a lavičkami na sedenie.

Informovala o tom na sociálnej sieti s tým, že päť projektov získalo finančnú podporu z prostriedkov Európskej únie, Košického samosprávneho kraja i štátneho rozpočtu.

Kvalita životného prostredia

SPŠ technická realizovala stavebné, technologické projekty a projekt na zlepšenie kvality životného prostredia v rokoch 2020 až 2023.

Vďaka projektu Životné prostredie: Realizácia vodozádržných opatrení sa škola stala jednou z najzelenších škôl na Slovensku. Zameraný bol na zadržiavanie dažďovej vody zo striech a jej využitie na skvalitnenie mikroklímy školy a mesta.

Pod zemou bolo inštalovaných šesť retenčných nádrží s kapacitou 202-tisíc litrov. Zachytená voda sa následne počas sucha a horúcich dní využije na zavlažovanie parku a záhonov,“ uviedla samospráva.

Vegetačná strecha

Okrem toho vybudovali na budove Centra odborného vzdelávania vegetačnú strechu s plochou 1 000 metrov štvorcových, ktorá je rovnako zavlažovaná a prispeje ku skvalitneniu klímy.

Celkovo projekt v hodnote viac ako 1,3 milióna eur zahŕňal sedem typov vodozádržných opatrení s celkovou plochou sedemtisíc metrov štvorcových.

Výraznou zmenou prešli aj asfaltové plochy v areáli školy, ktoré nahradili vegetačné a vodopriepustné, pribudli aj podpovrchové vsaky a nové osvetlenie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zelené opatrenia

Benefit týchto zelených opatrení, ktoré boli na našej škole zrealizované, je obrovský. Okrem toho, že projekt prispeje k skvalitneniu pracovných aj výchovno-vzdelávacích podmienok má edukatívny charakter a pozitívny dopad na zlepšenie klímy. Vďaka zásahom, ktoré sme zrealizovali, nebude dochádzať ani k prehrievaniu školských objektov. Zelené zóny môžeme využívať na externé vyučovanie či oddych,“ uviedol riaditeľ školy Ladislav Ruttkay.

Výsledky projektov vo štvrtok v Spišskej Novej Vsi odprezentovalo vedenie školy. Vďaka nim sa podľa mesta stala škola výnimočnou nielen v rámci Košického kraja, ale aj celého Slovenska.

Projekt zameraný na priemysel

Projekt „Strojárstvo, elektrotechnika a robotika bližšie k žiakom a praxi“ umožnil zmodernizovať technické vybavenie školy v súlade s aktuálnymi potrebami praxe.

V rámci ďalšieho projektu zameraného na priemysel a inteligentné technológie sa podarilo doplniť už inštalované zariadenia o priemyselné a kolaboratívne roboty, programovateľný modulárny výrobný systém či CNC obrábacie stroje. Vzniklo tiež moderné laboratórium elektrotechniky.

Pribudne nová budova

Okrem toho škole v budúcnosti pribudne nová budova, v ktorej zriadi vzdelávacie a prezentačné centrum robotiky a inteligentných výrobných systémov, ktorého súčasťou budú najnovšie technológie v oblasti automatizácie a robotiky.

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku pôjde o najväčší rozvojový projekt v histórii školy. Na výstavbu centra má škola v súčasnosti pripravenú projektovú dokumentáciu.

Košický samosprávny kraj zároveň informoval, že chce pokračovať v skvalitnení vzdelávania na tejto škole.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav Trnka
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaKSK Košický samosprávny kraj (VÚC)