SPU v Nitre otvorila prvé univerzitné kreatívne centrum na Slovensku, unikátom je jaskyňa virtuálnej reality (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre otvorila prvé univerzitné kreatívne centrum na Slovensku. Zamerané je na tri odvetvia kreatívneho priemyslu – dizajn, architektúru, reklamu a marketing. Jeho hlavným cieľom je mobilizácia a podpora kreatívneho potenciálu v Nitrianskom kraji.

Ateliéry aj reklamné štúdio

Poskytne možnosti pre začínajúce podnikateľské subjekty, startupy a inkubátory, podporí štart absolventov univerzity a rozvoj talentov. Jeho súčasťou sú napríklad dizajnérske dielne, architektonické ateliéry, multifunkčná sála na eventové akcie či filmové a reklamné štúdio.

Unikátom je jaskyňa virtuálnej reality, ktorá je najväčšia v strednej Európe. Ako informovala hovorkyňa univerzity Renáta Chosraviová, Kreatívne centrum SPU ponúka rôzne inkubačné programy zamerané na podporu pre začínajúcich podnikateľov. Zároveň si jeho služby môžu objednať aj firmy, ktoré sú už etablované na trhu a chceli by si odskúšať nové projekty či rôzne inovácie.

Kreatívne centrum SPU sa podarilo vybudovať vďaka finančnej podpore z Integrovaného regionálneho operačného programu a Ministerstva kultúry SR. Nitra sa týmto dostala na mapu kreatívnych centier Slovenska.

Jediné na Slovensku

Projekt podporený nenávratným finančným príspevkom vo výške 5,8 milióna eur sa implementoval od decembra 2020, stavebné práce prebiehali od júna 2022 do augusta 2023. Rektorka SPU Klaudia Halászová zdôraznila, že Kreatívne centrum SPU je jediným kreatívnym centrom takéhoto zamerania na Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Okrem služieb v oblasti dizajnu, marketingu a reklamy poskytuje aj služby v oblastiach zelenej a modrej architektúry, ktoré zahŕňajú sféry krajinného inžinierstva, záhradnej a krajinnej architektúry, pozemkových úprav a bio hospodárstva.

„Priestory, ktoré ponúkame, sú venované témam, ktoré momentálne rezonujú v spoločnosti – digitálna transformácia, zelená transformácia, potravinárstvo, agrolesníctvo, pozemkové úpravy. Sú to oblasti, ktoré potrebujú a využívajú tri rezorty – agrorezort, rezort hospodárstva cez kreatívny priemysel a samozrejme, vzdelávanie, veda a výskum,“ uviedla rektorka.

Štyri nadzemné podlažia

Budovu kúpila Slovenská poľnohospodárska univerzita v roku 1998. Objekt je z roku 1939 a bol sídlom známej textilnej fabriky Pleta, neskôr Luna. Od roku 1999 tu sídli Slovenská poľnohospodárska knižnica.

Kreatívne centrum sa nachádza v ďalšej časti objektu na ploche 2830 metrov štvorcových na štyroch nadzemných podlažiach. Ako priblížila projektová manažérka Kreatívneho centra SPU Barbora Čakovská, na prvom podlaží sa nachádza drevárska dielňa, na druhom je multifunkčná sála na eventové akcie, ako aj oddelenie reklamy, ktoré zahŕňa aj virtuálnu realitu a neuromarketing.

Tretie podlažie patrí dizajnérskym dielňam a nachádza sa tam aj 3D tlačiareň. Na štvrtom podlaží sú architektonické ateliéry.

Jaskyňa virtuálnej reality

Súčasťou Kreatívneho centra je aj jaskyňa virtuálnej reality s takmer 22 miliónmi svetelných bodov, ktorá je jedinečná nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Ide o miestnosť kruhového tvaru, v rámci ktorej sa dá nasimulovať virtuálna realita.

„Vieme tu robiť virtuálnu prehliadku, mať tu výučbu pre študentov, alebo tu dokonca realizovať aj rôzne meditačné a relaxačné audiosimulácie. Napríklad sem umiestníme lehátka a človeka prenesieme vo virtuálnej realite do prírody, nasimulujeme zvuky vtákov a prírody, pričom to vieme podporiť aj aromatizáciou – pustíme napríklad vôňu lesa,“ priblížil docent Jakub Berčík z Ústavu marketingu, obchodu a sociálnych štúdií Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Jaskyňa virtuálnej reality je výbornou príležitosťou pre začínajúcich podnikateľov. Môžu tu vidieť, ako by vyzeral ich obchod, ako budú vyzerať oblečené figuríny vo výklade a podobne. Podobne sa dá využiť aj pri testovaní architektonických diel.

„Architekt napríklad navrhne park a tu môže vidieť, ako bude vyzerať, aká bude kompozícia výsadieb a otestovať, ako to človek vníma,“ dodal Berčík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jakub BerčíkKlaudia HalászováRenáta Chosraviová
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRSPU Slovenská poľnohospodárska univerzita