Štát bude daňovo motivovať zamestnávateľov k vytváraniu podnikových materských škôl

Materská škola Foto: ilustračné, Getty Images

Od polovice marca tohto roka sa rozšíri okruh zákonom uznateľných daňových výdavkov o výdavky vynaložené na prevádzku vlastných materských škôl a zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov od poslancov Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú schválil parlament.

V súčasnosti, keď podnikom chýbajú pracovné sily, je podľa liberálov ťažké začleniť matky malých detí do pracovného procesu, pretože tieto matky majú problém umiestniť svoje deti do materských škôl a zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa. Štát podľa nich nemá k dispozícií veľa rýchlo realizovateľných možností riešenia tohto stavu.

„Jedným zo spôsobov, ako by však zamestnávatelia mohli byť štátom motivovaní sami z vlastných súkromných zdrojov vytvárať podnikové materské školy a jasle, sú daňové nástroje,“ uviedli poslanci za SaS. Keďže v súčasnosti podnikové materské školy a jasle nemáme, resp. je ich iba zanedbateľné minimum, vplyvy na verejné financie podľa nich síce budú, ale budú minimálne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSaS Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita