Štátna školská inšpekcia zistila viaceré pochybenia pri externých maturitných skúškach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

Štátna školská inšpekcia zistila v rámci kontroly činnosti školských koordinátorov a administrátorov, ale aj predsedov predmetových maturitných komisií pri externých maturitách viaceré pochybenia.

Nedodržanie stanoveného času

Ako v tejto súvislosti inšpekcia informovala, medzi najzávažnejšie nedostatky patrí napríklad nedodržanie času začiatku testovania stanoveného v harmonograme či nedodržanie stanoveného času na doručenie a rozdanie zadaní. Inšpekcia skontrolovala maturity na 45 gymnáziách a 69 stredných odborných školách.

„Ak chceme, aby boli maturitné skúšky skutočne objektívne, dodržiavanie pokynov Národného inštitútu vzdelávania a mládeže je viac než potrebné,“ uviedla hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.

Každoročné problémy

Priebeh testovania podľa nej narúšalo napríklad aj nedodržanie pokynov pri práci s nahrávkami alebo nekorektné a neúplné zadávanie pokynov týkajúcich sa samotnej práce s testami, ako aj nevypnutie mobilného telefónu. Aj prerušenie oddeľovania odpoveďových hárkov od kópií alebo neprítomnosť žiakov a administrátora v učebni počas zverejňovania zadaní mohlo mať podľa hlavnej školskej inšpektorky vplyv na objektivitu testovania.

„Tieto zistenia nie sú novinkou, práve naopak, rovnaké problémy sa nám potvrdzujú každoročne,“ skonštatovala Štofková Dianovská. Dodala, že v tejto súvislosti odporúča riaditeľom škôl zabezpečiť školského koordinátora, ktorý bude zodpovedne plniť všetky úkony spojené s externou časťou a písomnou formou internej časti maturitnej skúšky a zabezpečiť ich priebeh v súlade s pokynmi národného inštitútu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alžbeta Štofková Dianovská
Firmy a inštitúcie Národný inštitút vzdelávania a mládežeŠŠI Štátna školská inšpekcia