Stredoškoláci sa maturite tento rok nevyhnú, Gröhling predstavil termíny písomných a ústnych skúšok (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 7. marca 12:44

Maturity 2022 sa budú konať v nezmenenej forme, maturanti však budú mať na písomný test vyhradený dlhší čas. Na úspešné zvládnutie maturity musí študent dosiahnuť viac ako 33 percent.

Na pondelňajšej tlačovej konferencii to potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Dodal, že študentom končiacich ročníkov stredných škôl môže pomôcť s prípravou Manuál spokojného maturanta.

Termíny maturitných skúšok

Na základe záverov Ústrednej maturitnej komisie zaistia riaditelia pri organizácii maturitnej skúšky úpravu zadaní ústnych a praktických maturít v súvislosti s dištančným vzdelávaním.

Navyše majú chod maturitných skúšok zabezpečiť v súlade s aktuálnymi protiepidemickými opatreniami. Rezort odporúča v čase maturít vzdelávať ostatné ročníky dištančnou formou.

Externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa v tomto školskom roku bude konať v riadnom termíne 15. – 18. marca a v náhradnom termíne 5. – 8. apríla. Opravný termín by sa mal uskutočniť 5. – 8. septembra alebo v riadnom termíne nasledujúceho školského roka.

Interná časť maturity je naplánovaná v čase od 23. mája do 10. júna 2022, pričom termíny určia jednotlivým stredným školám vo svojej pôsobnosti príslušné Regionálne úrady školskej správy (RÚŠS). Opravné termíny budú v septembri 2022 alebo vo februári nasledujúceho školského roka.

Testy zohľadnia dištančné štúdium

Šéf rezortu školstva doplnil, že o maturitách intenzívne komunikovali so strednými školami, so zriaďovateľmi aj riaditeľmi od augusta. Na stretnutiach sa riaditelia aj učitelia zhodli, že poznajú vedomosti aj schopnosti svojich žiakov, sú si vedomí dištančného vzdelávania a budú zohľadňovať tento fakt aj pri maturitných skúškach.

„Maturitné testy použité v roku 2022 boli pripravené s ohľadom na dištančné vzdelávanie. Testy zo slovenského jazyka a literatúry oproti predošlým rokom zostavovalo viac odborníkov a kontrolovalo ich 15 recenzentov, oproti bežnému počtu štyri či päť. Navyše testy posudzovali aj učitelia stredných škôl s ohľadom na dištančné vzdelávanie. Tí sa zhodli, že testy sú vhodné a môžu byť zadané maturantom v tomto školskom roku,“ podotkol Gröhling.

Vysvetlil, že recenzenti mali za úlohu v testoch eliminovať nejednoznačné otázky a stredoškolskí učitelia posudzovali vhodnosť testu vzhľadom na dištančné vzdelávanie. Na úspešnosť v štandardizovanom teste musí žiak dosiahnuť viac ako 33 percent a v slohu viac ako 25 percent.

Nespokojní maturanti

Zástupca Aliancie stredoškolákov Kristián Krivda, vyjadril ľútosť nad tým, že sa nepodarilo naplniť očakávania maturantov, a teda, že sa maturity uskutočnia. Ubezpečil však, že skúšky budú zohľadňovať, čo sa študenti naučili dištančnou formou vzdelávania.

Doplnil, že plánujú dať priestor stredoškolákom, aby sa vyjadrili k budúcej forme maturitných skúšok. Tohtoročný maturant a zástupca aliancie stredoškolákov Patrik Struk vysvetlil, že mali v pláne, aby sa tohtoročné maturity upravili, pretože budú oproti ostatným rokom o dosť náročnejšie.

„Za prísľubu ministra, vedenia NÚCEM-u a riaditeľov škôl môžme povedať, že budú zvládnuteľné,“ zhodnotil s tým, že bude na maturantoch, ako sa k tomu postavia.

Manuál spokojného študenta

Zástupca Asociácie Stredných odborných škôl Slovenska Felix Dömény uvítal, že budú štandardné maturity. Poznamenal, že úspešná maturitná skúška je úspechom nielen žiakov ale aj pedagógov. Pavel Sadloň, zástupca Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií SR, priblížil, že podporujú organizáciu maturity v zmysle zákona.

Sú presvedčení, že na základe vzájomnej dôvery žiaka a učiteľa dokážu prekonať nepriaznivú situáciu, ktorú vyvolala pandémia. Zároveň sú pripravení skúšať žiakov to, čo ich naučili.

Počas maturitných skúšok sa ministerstvo pozrie na zloženie komisie aj obsah vzdelávania

Maturantom by podľa Gröhlinga mohol pomôcť aj interaktívny dokument „Manuál spokojného maturanta“ od Aliancie stredoškolákov. Alianca objasnila, že cieľom dokumentu je pomôcť maturantom s prípravou na maturitné skúšky.

„Chápeme, že z dlhodobého hľadiska nie je možné rušenie maturít, a teda k nim muselo prísť. Veríme, že maturity budú reflektovať dopad pandémie na školstvo a otvoríme tému reformy maturít,“ ozrejmila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingFelix DöményKristián KrivdaPavel Sadloň
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR