Učitelia vyzývajú vládu na okamžité riešenie platov v školstve, situáciu označili za kritickú

Foto: ilustračné, Thinkstock

Slovenská komora učiteľov (SKU) žiada vládu, aby okamžite riešila situáciu s platmi v školstve. SKÚ to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal prezident SKÚ Vladimír Crmoman.

Ohodnotenie učiteľov je podľa nej na Slovensku hlboko pod priemerom vyspelých krajín a atraktivita učiteľského povolania v krajine prudko klesá.

Platy sa nezvýšili dva roky po sebe

Komora vníma situáciu tak, že namiesto komplexného riešenia nezáujmu o učiteľskú profesiu vláda plánuje znižovanie kvalifikačných nárokov na učiteľov.

„Dokonca je táto vláda jediná, ktorá od štrajkov učiteľov v rokoch 2012 a 2016 nepokračuje vo zvyšovaní platov a hrozí, že prvýkrát po desiatich rokoch nebudú dva roky po sebe zvyšované. Rast platov pedagógov sa nielenže zastavil, ale s narastajúcou infláciou a životnými nákladmi začal klesať,“ objasnila SKÚ v tlačovej správe.

Učiteľov trápi aj dlhodobé vyčerpanie

Okrem klesajúcich platov trápia učiteľov aj dlhodobé vyčerpanie a postpandemická únava, ktoré majú enormný vplyv na zhoršovanie duševného stavu učiteľov. Podľa SKÚ síce Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR) plánuje zavádzať zmeny, tie sa však netýkajú investícií do ľudského kapitálu.

„Tento stav je neudržateľný, odborové organizácie školstva mlčia. Vláda, ktorá sa zaviazala k zásadným zmenám v prístupe ku školstvu, sa k zamestnancom školstva zachovala horšie ako vlády, ktoré celé roky aktívne kritizovala,“ uviedla SKÚ. Dodala, že z vývoja celej situácie je sklamaná a žiada vládu o okamžité riešenie situácie.

Agentúra SITA požiada o stanovisko aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov